
Co możemy zmienić w mieszkaniu, które wynajmujemy?
Najlepiej jeżeli właściciel oraz najemca między sobie ustalą, w jakim zakresie mogą być w mieszkaniu dokonywane zmiany. Informacje na ten temat powinny znaleźć się w umowie. Pozwoli im to uniknąć konfliktów w przyszłości. Jeżeli kwestia ta nie została sprecyzowana formalnie pomiędzy obiema stronami, należy odwołać się do ustawy o ochronie praw lokatorów.
Prawa i obowiązki właściciela i najemcy
Właściciel zobligowany jest do utrzymywania w dobrym stanie instalacji, które zapewniają w nieruchomości dostęp do wody, kanalizacji, elektryczności, ogrzewania. W przypadku, gdyby doszło do ich awarii, jego zadaniem jest naprawienie szkód.
Przepisy dokładnie określają także to, w jakim stanie higienicznym, sanitarnym i technicznym musi być utrzymywane mieszkanie przez najemcę. Co ważne, ustawa o ochronie praw lokatorów stanowi także, że to właśnie lokatorzy odpowiadają za konserwację – i ewentualną naprawę – między innymi podłóg, posadzek, ścian, okien, drzwi, wbudowanych mebli, wanien, klozetów, umywalek, zlewozmywaków, baterii czy pieców węglowych.
Co możemy zmieniać?
Na podstawie powyższych wytycznych możemy zatem stwierdzić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby najemca – bez żadnych konsultacji – zamontował żaluzje w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu albo wstawił do niego nowe meble. Przy czym jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, najemca nie może zastąpić swoimi meblami wyposażenia, które należy do właściciela. Pamiętajmy jednak, że wynajmowaną nieruchomość zwracamy w takim stanie, w jakim znajdowała się ona, gdy w niej zamieszkaliśmy. Tym samym przy wyprowadzce wyżej wspomniane żaluzje będziemy musieli zdemontować.