16 kwietnia 2024

Co to jest prawo sąsiedzkie?

Prawo sąsiedzkie określa zasady, których powinien przestrzegać właściciel nieruchomości w relacjach z sąsiadami - zarówno uprawnienia, jak i obowiązki każdej ze stron.

W polskim prawie cywilnym nie ma jednego działu, który byłby w całości poświęcony stosunkom sąsiedzkim. Odnosi się jednak do nich wiele aktów prawnych. Informacje na temat pewnych norm obowiązujących nas w ramach prawa sąsiedzkiego znajdziemy np. w treści ustaw szczególnych, które dotyczą reguł rozgraniczania nieruchomości czy też stosunków wodnych. Większość przepisów regulujących omawianą tutaj kwestię zawarta jest natomiast w Kodeksie cywilnym (artykuły 143-154).

Roboty ziemne i inne działania

Prawo zabrania wykonywania robót ziemnych, które mogłyby spowodować, że nieruchomości znajdujące się w sąsiedztwie straciłyby oparcie. Zgodnie z zapisami zawartymi w kodeksie cywilnym właściciel danej nieruchomości nie może również przeprowadzać takich prac i decydować się na takie kroki, których skutkiem byłoby - w kontekście stosunków miejscowych oraz gospodarczej i społecznej funkcji budynku - zakłócanie w nadmiernym stopniu użytkowania sąsiadujących obiektów.

Usuwanie niechcianych gałęzi i owoców

Jak prawo odnosi się do sytuacji, gdy owoce, które rosną na drzewie lub krzewie na naszej posesji, spadną na grunt sąsiedni? Otóż według przepisów uważa się je za jego pożytki. W przypadku, gdy gałęzie, owoce czy korzenie (będące częścią drzew i krzewów położonych na sąsiadującej posesji) będą znajdować się na terenie naszej działki, możemy je obciąć lub zerwać i zachować. Wcześniej jednak należy zgłosić sąsiadowi, kiedy to się stanie. Co więcej, mamy również prawo wejść w tym celu na jego grunt. Gdyby jednak usuwanie części owych roślin spowodowało uszkodzenie mienia sąsiada, może on wymagać od nas wykonania czynności, które przywrócą je do poprzedniego stanu.

Wyznaczanie drogi publicznej i rozgraniczanie terenów

W sytuacji, gdy do budynku bądź obiektów o przeznaczeniu gospodarskim nie prowadzi żadna publiczna droga, osoba, do której należą, może wyegzekwować jej zbudowanie nawet wtedy, gdyby miała przebiegać przez działkę sąsiadującą (przy czym trzeba mieć na uwadze fakt, że służebność drogową ustanawia się za wynagrodzeniem).

Prawo obliguje właścicieli gruntów, które sąsiadują ze sobą, do podjęcia wspólnych działań przy wyznaczaniu ich granic, a także do zachowania i opieki nad granicznymi znakami mającymi charakter stały. Wszelkie związane z tym koszty sąsiedzi dzielą między sobą po połowie. Wspólnie utrzymują oni także m.in. płoty czy mury znajdujące się na granicy gruntów.


Czy warto wybrać nasze biuro nieruchomości w Krakowie? Nasi klienci jednogłośnie stwierdzają, że współpraca z nami jest bezpieczna, komfortowa i profesjonalna. Przebiega sprawnie, a nasi doradcy są zawsze chętni do pomocy i doskonale do niej przygotowani. Skontaktuj się z nami, by omówić szczegóły i przekonaj się o tym sam.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami