
Czym dokładnie jest standard deweloperski?
Za pomocą pojęcia standardu deweloperskiego określa się zwykle apartament albo dom, który znajduje się w stanie surowym i jest gotowy na to, aby rozpocząć w nim prace wykończeniowe. W praktyce jednak należy pamiętać o tym, że poszczególne nieruchomości, do których odnosi się wspomniany termin, mogą się między sobą różnić. Wszystko bowiem zależy od zapisów zawartych w umowie sprzedaży, sporządzonej pomiędzy deweloperem, a kupującym.
Różne rodzaje standardów deweloperskich
Przeważnie w lokalu w stanie deweloperskim przygotowane zostały już podłogi i ściany, zainstalowano w nim przyłącza i zadbano o jego ocieplenie. Jeżeli chodzi o domy, na ogół posiadają one już skończoną elewację, a ich działka jest w pewnym stopniu zagospodarowana. Zależnie od treści umowy, występują pewne różnice w standardzie deweloperskim nieruchomości, np. niekiedy możemy zdecydować się na ofertę rozszerzoną, obejmującą częściowe wykończenie obiektu. Przy czym należy dodać, że duże znaczenie mają nasze indywidualne ustalenia. Zgodnie z nimi, deweloper może uwzględnić w standardzie montaż rolet przeciwwłamaniowych albo drzwi wewnętrznych.
Co wchodzi w zakres typowego stanu deweloperskiego?
Zwykle w nieruchomości tego typu położone są już tynki – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz; często posiada ona również drzwi wejściowe. Deweloper przeważnie gwarantuje montaż okien oraz wewnętrznych i zewnętrznych parapetów. Standard deweloperski obejmuje także wylewkę podłogową. W jego zakres powinny ponadto wchodzić instalacje: grzewcza, wodno-kanalizacyjna, elektryczna, wentylacyjna. W lokalu nie może zabraknąć gniazdek. W mieszkaniach albo domach w stanie deweloperskim znajdziemy także już podłączone grzejniki. Ściany zwykle są gotowe do tego, aby je pomalować; niekiedy deweloper pokrywa je jedną warstwą białej farby.
Co dodatkowo może obejmować standard deweloperski?
Indywidualnie możemy porozumieć się z deweloperem, np. w sprawie ocieplenia dachowego oraz podbitki dachowej. Wiele osób uzgadnia również kwestię pokrycia materiałami termoizolacyjnymi samej elewacji czy poddasza. Dodatkowo w umowie niekiedy umieszcza się zapis o tym, żeby w nieruchomości osadzone były już rury spustowe. Pewnej części kupujących zależy także na tym, aby wprowadzić się do domu, który został już ogrodzony, deweloper może zaoferować również możliwość doprowadzenia drogi dojazdowej.
Inne dodatkowe zapisy obejmują choćby kwestię stworzenia miejsc parkingowych. W przypadku zakupu domu warto także zapytać o to, czy w zakres standardu deweloperskiego może wchodzić montaż schodów razem z balustradami.
Czy można kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie szybko i wygodnie w tak dużym mieście, jakim jest Kraków? Biuro nieruchomości to nieduży wydatek, biorąc pod uwagę korzyści, jakie wyniesiesz ze współpracy z nim. Twój czas i energia są bezcenne, a oddając w nasze ręce opiekę nad swoim lokalem, zyskujesz ich jeszcze więcej. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, że warto.