25 kwietnia 2024

Czym jest działka siedliskowa?

Za pomocą terminu działki siedliskowej, zgodnie z uchwałą przyjętą przez Sąd Najwyższy 16 grudnia 1969 roku, określamy działkę, na której znajdują się obiekty budowlane będące częścią gospodarstwa rolnego.

Warto w tym momencie uściślić, jak prawo definiuje gospodarstwo rolne. Szczegółowe informacje odnoszące się do tego terminu przeczytać możemy w Kodeksie cywilnym, a dokładnie w jego artykule 553. Otóż zgodnie z jego zapisami, gospodarstwo rolne stanowią tereny rolnicze - w których skład mogą również wchodzić urządzenia, inwentarz, obiekty budowlane bądź ich części oraz grunty leśne - wtedy, gdy mają one charakter (albo potencjalnie mogą mieć charakter) całości gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że uznanie pewnych terenów za grunty rolne nie jest równoznaczne z faktem, że znajdujące się na nich budynki będziemy określać jako gospodarstwo rolne. A tym samym niekoniecznie będzie istniała w takim przypadku możliwość utworzenia działki siedliskowej. Jakie wymagania muszą być spełnione? Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy 2 czerwca 2000 roku. Otóż przede wszystkim - jak możemy dowiedzieć się z treści jego wyroku - obszar gospodarstwa, na którym wyznaczymy działkę siedliskową, powinien być na tyle duży, aby można na nim było realizować działalność o charakterze wytwórczym z przeznaczeniem na zbyt.

Istotne informacje na temat działki siedliskowej znajdziemy również w drugim artykule ustawy dotyczącej zabezpieczenia gruntów rolnych, przyjętej dnia 3 II 1995 roku. Wprawdzie nie pada w niej termin “działka siedliskowa”, ale dowiadujemy się z jej treści przydatnych wiadomości odnoszących się do samych gruntów rolnych. Zgodnie z zapisami ustawy, stanowią je również te tereny, na których znajdują się obiekty mieszkalne, będące częścią gospodarstw rolnych bądź obiekty i urządzenia wykorzystywane do przetwórstwa o charakterze spożywczym i rolnym czy do produkcji rolniczej.

Warto też wiedzieć, w jakich przypadkach nie potrzebujemy zezwolenia na budowę na działce siedliskowej. Szczegółowo informuje nas o tym artykuł pierwszy prawa budowlanego (ust. 1, pkt. 1) z 7 VII 1994 roku. Jak możemy w nim przeczytać, zezwolenia na budowę nie wymagają na działce siedliskowej budynki gospodarcze, które uzupełniają zabudowę mającą charakter zagrodowy i które wykorzystywane są do produkcji rolnej. Należą do nich płyty wykorzystywane do gromadzenia obornika; zbiorniki, w których umieszcza się kompost (nie większe niż 35 m kw.); kontenerowe suszarnie, których wielkość nie przekracza 21 m kw.; budowlane obiekty gospodarcze o powierzchni maksymalnie 35 m kw. (przy czym mogą to być jedynie budynki parterowe, których rozpiętość jest nie większa niż 4,8 m).

Zainteresowanych nabyciem działki zapraszamy do zaznajomienia się z naszą ofertą w zakładce https://nestate.pl/nieruchomosci-krakow/ lub do kontaktu z biurem.


Chcesz kupić mieszkanie, wynająć je, a może sprzedać? Podczas każdego z tych procesów możesz wspomóc się usługami, jakie oferuje agencja nieruchomości. Kraków proponuje wiele ciekawych lokali, dlatego znalezienie tego jedynego nie jest łatwe. Podobnie rzecz ma się z poszukiwaniem lokatorów oraz potencjalnych kupców. My możemy zająć się tym za Ciebie.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami