29 marca 2024

Czym jest najem okazjonalny?

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów prawo do najmu okazjonalnego obejmuje tylko takie lokale, które zaspokajają potrzebę mieszkaniową. Poza tym dotyczy ono jedynie nieruchomości prywatnych. Z prawa do tego rodzaju najmu nie mogą skorzystać osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą. Ponadto przysługuje on tylko właścicielom danej nieruchomości. Tym samym najem okazjonalny wyklucza sporządzenie umowy podnajmu całego mieszkania bądź jego części.

Zawartość umowy i warunki najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny może trwać najwyżej dziesięć lat. Nie musi jednak skończyć się po tym czasie. Istnieje możliwość jego przedłużenia. W umowie najemca określa inne mieszkanie, do którego mógłby się przenieść, gdyby wyegzekwowany został obowiązek opuszczenia lokalu. Do tego musi być dołączone oświadczenie właściciela owego mieszkania, w którym lokator w takim przypadku zamieszka. Najemca w oświadczeniu (w formie aktu notarialnego) zobowiązuje się do oddania lokalu, w którym mieszka na podstawie umowy najmu okazjonalnego, w określonym terminie.

Jakie są korzyści dla obu stron?

W przypadku umotywowanego żądania opróżnienia lokalu najemca opuszcza je w terminie nie krótszym niż 7 dni. Generalnie procedura przedterminowego wypowiedzenia umowy jest prostsza niż w przypadku zwykłej umowy o najem. To zaleta z punktu widzenia właściciela. Gdyby lokator okazał się uciążliwy, to najemca oszczędzi sobie pewnych trudności. Korzyścią dla wynajmującego jest natomiast fakt, że płaci właścicielowi tylko czynsz oraz pozostałe opłaty. Co ważne, wysokość czynszu może wzrosnąć jedynie zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami