
Na czym polega naruszenie miru domowego?
Kwestię naruszenia miru domowego szczegółowo reguluje Kodeks karny, a dokładnie jego artykuł 193. Czego możemy się z niego dowiedzieć? Otóż przepis ten stanowi, że wskazany powyżej czyn jest przestępstwem, za którego popełnienie grozi kara w postaci grzywny, pozbawienia wolności (maksymalnie do roku) oraz ograniczenia wolności. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie owo naruszenie miru domowego jest w praktyce. Wspomniany artykuł 193 precyzuje owo przestępstwo jako “wdarcie się” do obcego mieszkania lub domu, gruntu ogrodzonego, lokalu czy też pomieszczenia oraz nieopuszczanie tychże miejsc pomimo wezwania do tego przez właściwą – tzn. uprawnioną do podjęcia takiego kroku – osobę.
Naruszanie miru domowego a wynajem mieszkania
Należy podkreślić fakt, że naruszenie miru domowego może nastąpić jedynie w cudzym mieszkaniu. Nie oznacza to jednak oczywiście, że np. właściciel danej nieruchomości może w każdej chwili wejść do mieszkania, które komuś wynajmuje. Niekiedy jednak, w wyniku mylnego odczytania powyższych przepisów, zdarzają się takie sytuacje. Wynajmujący popełnia tym samym przestępstwo naruszenia miru domowego. Oczywiście jest to po prostu ich błędna interpretacja – wynajem oznacza bowiem właściwie wyłączną możliwość użytkowania danego lokalu. Najemcy zatem przysługuje prawo do decydowania o tym, kto może przebywać w mieszkaniu, kto zaś nie. Wynajmujący powinien po prostu umówić się w kwestii ewentualnej wizyty.
Wyjątki od reguły
Istnieją jednak wyjątki od powyższej reguły. Otóż w sytuacji, gdy zachodzi wyraźne podejrzenie, że w wynajmowanym obiekcie narażone jest zdrowie albo życie lokatorów, właściciel ma pełne prawo otworzyć mieszkanie w celu zlikwidowania niebezpieczeństwa, czyli, przykładowo, pewnego rodzaju awarii. Co więcej, w takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby wynajmujący wezwał także odpowiednie służby (policję, straż pożarną) w celu dostania się do lokalu, zwłaszcza jeżeli – pomimo zaistnienia pewnego zagrożenia bądź niebezpiecznej awarii – najemca to uniemożliwia.
Gwarancja prywatności
Ochrona prawna, którą stanowi artykuł 193 kodeksu karnego, ma na celu zabezpieczenie prywatności Polaków. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie ma znaczenia, czy jesteśmy w należącej do nas nieruchomości bądź też w obiekcie przez nas wynajmowanym, czy też nie, gdy następuje nieuprawnione wdarcie się do nich – może ono mieć miejsce również podczas naszej absencji. A zatem gdyby np. wynajmujący, używając drugiego kompletu kluczy, w czasie naszej nieobecności wszedł do mieszkania, które wynajmujemy, naruszy on mir domowy.
Generalnie wyróżniamy dwa sposoby popełnienia przestępstwa, o którym tutaj piszemy. Pierwszy polega na wspomnianym już wdarciu się do mieszkaniu, a drugi – co należy podkreślić – na tym, że osoba (nawet jeżeli została przez nas np. zaproszona) odmawia wyjścia z niego.
Nowak Estate to najlepsze biuro nieruchomości w Krakowie, które pomoże Ci znaleźć dokładnie takie mieszkanie, o jakim marzysz. Po określeniu Twoich wymagań przeszukamy naszą bazę i przedstawimy Ci lokale, które najbardziej im odpowiadają. Jeśli z kolei chcesz sprzedać nieruchomość, sprawnie znajdziemy dla Ciebie pewnego kupca i dopełnimy wszelkich formalności.