18 kwietnia 2024

Czym się różni rękojmia od gwarancji na mieszkanie?

Co powinniśmy zrobić w przypadku, gdy w naszym nowo zakupionym mieszkaniu zauważyliśmy wady fizyczne? Otóż w takiej sytuacji możemy skorzystać z jednego z dwóch narzędzi ochrony prawnej: rękojmi albo gwarancji.

Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że ta pierwsza prawnie przysługuje każdemu kupującemu, natomiast do tej drugiej uprawnieni jesteśmy wtedy, gdy w umowie pomiędzy nami a np. deweloperem umieściliśmy odpowiedni, odnoszący się do niej zapis. Już na wstępie trzeba podkreślić fakt, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby powołać się zarówno na rękojmię, jak i - jeżeli tylko ją posiadamy - na gwarancję.

Prawne regulacje odnoszące się do rękojmi

Istnieje szereg sytuacji, w których możemy - z powodu stwierdzenia wad fizycznych budynku czy mieszkania - odwołać się do instrumentu prawnego, jakim jest rękojmia. Z pewnością należy domagać się jej wtedy, gdy mieszkanie nie zawiera tych elementów, które przewidywała umowa zawarta między nami a deweloperem bądź spółdzielnią. Chodzi np. o sytuację, kiedy wbrew ustaleniom w lokalu nie zostały zamontowane drzwi wewnętrzne albo zostały zamontowane inne (różniące się np. standardem). Rękojmia przysługuje nam także wtedy, gdy obiekt, w którym znajduje się kupione przez nas mieszkanie, nie spełnia swoich podstawowych funkcji, np. gdy dach nie chroni nas w wystarczającym stopniu przed opadami deszczu albo gdy istnieje niebezpieczeństwo zawalenia się obiektu. Są to jednak przypadki skrajne. Jeśli wada uniemożliwia mieszkanie w danej nieruchomości, mamy prawo żądać zwrotu pieniędzy albo wymiany lokalu na inny. Jeżeli nie jest tak poważna, możemy domagać się naprawienia usterki.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu cywilnego, która weszła w życie 25 grudnia 2014 roku, jeśli wada fizyczna związana jest z wykończeniem mieszkania, z rękojmi skorzystać możemy do dwóch lat od momentu, gdy usługa została zrealizowana. Prawo to przysługuje nam przez pięć lat - licząc od odbioru budynku - w odniesieniu do wady konstrukcji budynku.

Czym charakteryzuje się gwarancja?

Kwestię gwarancji regulują przeważnie zapisy umowy, którą podpisaliśmy z deweloperem. Ten ostatni na mocy naszego porozumienia może np. zobowiązać się do zlikwidowania na swój koszt pewnych wad czy usterek w terminie, który został ustalony (jeżeli go nie określiliśmy, deweloper ma na to czas do dwóch lat).

Warto wiedzieć, że obecnie - zgodnie z nowelizacją, o której pisaliśmy powyżej - nie funkcjonuje już przepis, zgodnie z którym gwarancja obowiązuje wtedy, gdy gwarant wystawił dokument gwarancji. Deweloper musi jedynie złożyć tzw. oświadczenie gwarancyjne (stanowiące zwykle część umowy). Najlepiej, gdy zawiera ono adres i nazwę gwaranta oraz okres obowiązywania gwarancji.


Nowak Estate to najlepsza w okolicy agencja nieruchomości. Kraków znamy doskonale, a tutejszy rynek mieszkaniowy nie ma przed nami żadnych tajemnic. Dzięki temu możemy zaproponować Ci korzystne i wygodne rozwiązania związane z kupnem, sprzedażą oraz wynajmem nieruchomości. W razie potrzeby oferujemy również profesjonalne doradztwo kredytowe.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami