
Czynsz administracyjny – co to takiego?
Wiele osób zastanawia się, z czego tak naprawdę składają się comiesięczne opłaty za mieszkanie. Jednym z największych kosztów w tym zakresie jest czynsz administracyjny. Co prawodawca rozumie pod pojęciem „czynszu” i jakie istnieją jego odmiany? Odpowiedzi udzielamy w tym artykule.
Jaka jest definicja „czynszu”?
Pojęcie „czynszu” nie jest jednoznacznie definiowane przez prawo. W najbardziej ogólnym znaczeniu można uznać go za swego rodzaju opłatę, która jest wnoszona z tytułu najmu lub użytkowania danego lokalu. Taki wydatek zwykło się zatem określać mianem „najmu”, aby łatwiej było odróżnić go od czynszu administracyjnego. Podczas gdy wysokość najmu jest ustalana indywidualnie i zależy od takich czynników jak na przykład lokalizacja, metraż czy standard mieszkania, to czynsz administracyjny jest częściowo ustalany przez jednostki zarządzające danym obiektem.
Od czego zależy wysokość czynszu administracyjnego?
Ten rodzaj czynszu składa się z dwóch różnych grup opłat – zależnej od osób zamieszkujących dany lokal oraz tej ustalanej odgórnie. Do pierwszej z nich należą koszty zużycia mediów, a więc opłaty za wodę, centralne ogrzewanie, energię elektryczną, odprowadzanie ścieków oraz wywożenie śmieci. Wysokość tego typu opłat jest ustalana przez radę gminy lub miasta. W comiesięczne rachunki za energię elektryczną wliczony jest już koszt oświetlenia wspólnych części budynku jak piwnica czy klatka schodowa. Do tego w przypadku spółdzielni mieszkaniowych należy również uwzględnić podatek od nieruchomości.
Czynsz administracyjny – z czego się składa
Częścią czynszu administracyjnego, która jest niezależna od domowników, są opłaty uiszczane na rzecz administracji, czyli przedsiębiorstwa zarządzającego obiektem, wspólnoty mieszkaniowej oraz pracowników spółdzielni. Mieszkańcy danego budynku muszą ponadto ponosić koszty związane z utrzymaniem porządku na danej posesji, wykonywaniem niezbędnych remontów oraz napraw. Do tego dochodzi również uiszczanie składki ubezpieczeniowej.
Jak czytać oferty wynajmu?
Jako że czynsz administracyjny stanowi istotną część comiesięcznych wydatków związanych z mieszkaniem, warto wcześniej dowiedzieć się, czy jest on wliczony w kwotę najmu. Dobre praktyki nakazują, aby czynsz administracyjny stanowił część comiesięcznej opłaty. Jeśli w danej ofercie jest umieszczona informacja na temat tego, że „czynsz jest wliczany dodatkowo”, to prawdopodobnie chodzi właśnie o opłaty na rzecz administracji.
Żmudne poszukiwania lokatorów, spotkania związane z oglądaniem mieszkania, opłacanie rachunków i ogół zajęć związanych z zarządzaniem nieruchomością są dla Ciebie zbyt czasochłonne? A co, gdybyś mógł oddelegować te obowiązki komuś innemu? Wybierz usługę, jaką jest administracja nieruchomości, a Kraków stanie się dla Ciebie miejscem zarobku bez dodatkowych obciążeń.