
Fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa może posiadać własny fundusz remontowy, który zasilany jest przez jej członków. Pieniądze z funduszu mogą być wykorzystywane tylko w celu dokonania remontu w części wspólnej.
Zalety funduszu
Powołanie do życia funduszu remontowego ma głównie na celu usprawnienie przeprowadzania remontów. Są one bowiem w takim przypadku z góry zaplanowane. Obecność funduszu daje gwarancję, że nie braknie środków na ich sfinansowanie ewentualnego remontu, gdyż zostały one odłożone na koncie. Pozawala także sporządzić długoterminowy kalendarz inwestycji, w przemyślany sposób dostosowując go do potrzeb mieszkańców. A zatem niekiedy opłaca się uiszczać co miesiąc nie tylko opłaty za utrzymanie części wspólnej oraz za media, ale także na potrzeby funduszu remontowego.
W jaki sposób ustala się wielkość wpłat do funduszu remontowego?
O tym, jaka jest wysokość wpłat na fundusz, decydują dwa czynniki. Po pierwsze, ich kwota zależy od tego, jakie wymagania postawi przed nami wspólnota mieszkaniowa. O kwestii tej – jako jej członkowie – współdecydujemy podczas głosowania nad uchwałą o funduszu. Po drugie, decydujące znaczenie ma to, jaka jest powierzchnia naszego mieszkania i jaką część całej nieruchomości ona stanowi. A więc w przypadku, gdy według uchwały opłata za jeden metr kwadratowy wynosi 2 zł, właściciel siedemdziesięciometrowego lokalu płacić będzie 140 zł.
Oczywiście powyższe ustalenia dotyczą w głównej mierze nieruchomości na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym opłaty mogą być jeszcze niższe lub nie występować wcale – inwestycja jest nowa i przynajmniej początkowo nie ma potrzeby, żeby korzystać z funduszu remontowego.
Cele funduszu remontowego
O tym, na co będą przeznaczone pieniądze z funduszu, decyzję podejmują wspólnie mieszkańcy. Jeżeli chcemy więc przeforsować własny pomysł dotyczący prac remontowych, musimy do niej przekonać pozostałych członków wspólnoty. Do zadań zarządcy należy natomiast przestrzeganie, by pieniądze były wydatkowane zgodnie przyjętą uchwałą, a remont został przeprowadzony terminowo. On także odpowiada za rozliczenie. Kalendarz poszczególnych inwestycji znajdziemy zwykle w planie gospodarczym przygotowywanym na cały rok.
Fundusz pokrywa koszty takich przedsięwzięć, jak pomalowanie ścian na klatce schodowej i w piwnicach czy wymiana okien w części wspólnej nieruchomości. Poza tym jego środki wykorzystuje się do remontu dachów i kominów. Plan gospodarczy funduszu może także zakładać przeprowadzenie takich inwestycji, jak osuszenie fundamentów, wykonanie termoizolacji, zmianę instalacji elektrycznej, gazowej, kanalizacyjnej (w części wspólnej). Fundusz nie finansuje jednak zakupu np. drzwi wejściowych do mieszkań czy okien w lokalach.
Jeśli szukasz mieszkania i interesuje Cię Kraków, biuro nieruchomości okazuje się w tym niezwykle pomocne. W dużych miastach oferta lokali na sprzedaż lub do wynajęcia jest ogromna, niemożliwe jest więc dotarcie do wszystkich. To oznacza, że możesz łatwo przegapić ciekawą okazję. My zajmiemy się tym kompleksowo, oferując Ci tylko najlepiej dopasowane propozycje.