
Jak przebiega rozliczenie mediów przy sprzedaży mieszkania?
Jedną z wielu formalności, jakie wymagają dopełnienia przy sprzedaży mieszkania, jest rozliczenie mediów. To częsty powód konfliktu pomiędzy starymi a nowymi właścicielami. Okazuje się, że ta kwestia jest regulowana przez prawo. Jakie są obowiązki każdej ze stron?
Kiedy pierwsza opłata za media i czynsz?
Świeżo upieczonym nabywcom mieszkania niestety zdarza się zapomnieć o kwestiach formalnych, takich jak rozliczenie się ze sprzedawcą w kwestii mediów i czynszu. Tymczasem jest to rzecz, o której trzeba pamiętać przy odbieraniu mieszkania. W tym dniu powinno się spisać liczniki, a uzyskane wyniki zanotować w protokole przekazania lokalu wraz z numerem seryjnym każdego licznika. Dzięki temu dawny właściciel lokalu może uiścić należne opłaty, z kolei nowy domownik może podpisać umowę z dostawcą mediów zgodnie ze stanem mediów.
Rozliczenie mediów a spółdzielnia
Kwestia rozliczenia opłat za media wygląda zupełnie inaczej w przypadku wspólnoty mieszkaniowej. Jej członkowie co miesiąc uiszczają zaliczki przeznaczone na pokrycie określonych kosztów. Wysokość tych opłat jest ustalana na podstawie uchwały. Rozliczenie odbywa się w określonym terminie. Co miesiąc rozlicza się rachunki za gaz i prąd, co kwartał – opłaty za wodę, z kolei koszty ogrzewania są rozliczane po sezonie grzewczym. Wówczas może wystąpić niedopłata albo nadpłata w zależności od tego, ile wyniosło zużycie mediów. Problemy występują wtedy, gdy w trakcie okresu rozliczeniowego dojdzie do zmiany właściciela mieszkania.
Jakie rozwiązania może zastosować nabywca?
Według Kodeksu cywilnego kupujący przejmuje zarówno korzyści, jak i ciężary związane z nabywaną rzeczą. Terminem wiążącym jest dzień wydania lokalu. Spółdzielnia zawsze przeprowadza rozliczenia mediów z aktualnymi członkami wspólnoty. Jeżeli nabywca woli się zabezpieczyć przed jakąkolwiek niespodzianką, może na przykład porozumieć się ze sprzedawcą w kwestii rozliczenia, a następnie przekazać do spółdzielni dokument potwierdzający wolę dwóch stron. Inne rozwiązanie to odpowiednie zapiski w akcie notarialnym.
Co z zadłużeniami?
Częstą kupujący – a czasami nawet sama wspólnota mieszkaniowa – jest w błędnym przekonaniu co do tego, że zaległości w płaceniu czynszu przechodzą na nowego domownika danego lokalu. Tymczasem nieruchomość nie może występować jako dłużnik. Jakiekolwiek zaległości finansowe są przypisane do konkretnej osoby i to tylko od niej spółdzielnia może domagać się uiszczenia należnej sumy.
Każde polskie biuro nieruchomości – Kraków nie jest w tej kwestii wyjątkowy – działa na takich samych zasadach i zgodnie z takimi samymi przepisami. Równie istotna jest jednak sama organizacja wewnętrzna i sposób pracy agencji. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę podczas współpracy z konkretną firmą. Nowak Estate zapewni Ci profesjonalne, fachowe podejście oraz kompleksową obsługę, dopasowaną do indywidualnych wymagań.