
Jak uzyskać odpis z elektronicznych ksiąg wieczystych?
Bez wątpienia możliwość korzystania online z ksiąg wieczystych to rozwiązanie wygodne. Ich digitalizacja zajęła wiele lat, efekt należy jednak uznać za zadowalający – obecnie użytkownicy Internetu mogą z elektronicznych ksiąg korzystać np. wtedy, gdy chcą sprawdzić, czy dany grunt nie jest zadłużony. W tym celu wystarczy odwiedzić witrynę Ministerstwa Sprawiedliwości – www.przegladarka-ekw.ms.gov.pl. Z pewnością największe ułatwienie stanowi natomiast fakt, że online możemy również uzyskać odpis z księgi wieczystej. Opłata za jego wykonanie wynosi 20 złotych.
Pierwszy etap – elektroniczne wypełnienie wniosku
Aby taki odpis otrzymać, potrzebna nam będzie znajomość numeru księgi. W jego skład wchodzi kod określonego wydziału księgi wieczystej, jej numer oraz tzw. cyfra kontrolna. Na stronie www.ekw.ms.gov.pl klikamy w link „składanie wniosków o wydanie dokumentu Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”, gdzie wpisujemy wspomniane dane.
Do wyboru będziemy mieć dwie opcje: przesłanie dokumentu tradycyjną pocztą bądź pobranie na swój komputer, które umożliwi nam wydrukowanie go samodzielnie. Określamy też, czy interesuje nas wyciąg z księgi, odpis zupełny czy też odpis zwykły. Wpisujemy ponadto adres naszej poczty elektronicznej.
Drugi etap – realizacja przelewu i potwierdzenie go
Ze strony dowiadujemy się także, jaka będzie prowizja pobierana przez operatora płatności, którą dołącza się do wspomnianej opłaty sądowej. Finalnie wykonujemy przelew i potwierdzamy go na stronie ministerstwa. Druki będą figurować w systemie w formacie PDF.