
Łazienka i toaleta – razem czy osobno?
Dotychczas częściej można było spotkać się z opiniami, zgodnie z którymi lepszą i bardziej komfortową opcję stanowi rozdzielenie łazienki i toalety. Nie zawsze jednak jest to wskazany pomysł. Istnieje ku temu wiele przesłanek; przede wszystkim przeciwko tego typu rozwiązaniu może przemawiać fakt, że nie dysponujemy w naszym mieszkaniu wystarczającą ilością miejsca, pozwalającą na wydzielenie odpowiednio dużej powierzchni dla obu pomieszczeń.
Poza tym, taki podział niekoniecznie musi być korzystny estetycznie. Specjaliści z zakresu współczesnej architektury wnętrz doradzają, aby wykorzystać jeden z wielu interesujących, kreatywnych pomysłów, które pozwolą nam stworzyć różne, wyraźnie rozgraniczone strefy w łazience, bez konieczności tworzenia pomieszczeń rozdzielonych za pomocą ściany. Generalnie należy stwierdzić, że być może bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie osobnego miejsca na toaletę, ale za to bardziej ciekawym aranżacyjnie – połączenie jej z łazienką.
Dlaczego warto zdecydować się na oddzielenie toalety od łazienki?
Z całą pewnością do zalet ubikacji znajdującej się w innym pomieszczeniu należy fakt, że chcąc z niej skorzystać, nie musimy czekać, aż zwolni się łazienka. Odseparowanie tych pomieszczeń i zamontowanie w nich drzwi bez wątpienia jest więc polecane w apartamentach i domach, w których mieszkają duże rodziny, albo wynajmuje pokoje wiele osób. Zaleca się jednak w toalecie umieścić umywalkę, przez co nie będzie konieczności przechodzenia do łazienki w celu umycia rąk. Za wydzieleniem miejsca na toaletę w naszym domu przemawia też inny fakt – ściana odgraniczająca ją i łazienkę sprawia, że z tej pierwszej nie przedostają się nieprzyjemne zapachy do tej drugiej.
Najlepsze sposoby na zaaranżowanie łazienki połączonej z toaletą
Zgodnie z założeniami wielu nowoczesnych stylów w architekturze wnętrz – skandynawskiego, loftowego, industrialnego – bardzo duże znaczenie ma przestronność oraz minimalizm. Trudno sprostać obu tym wymaganiom na niedużym metrażu. Dlatego lepiej jest połączyć toaletę z łazienką, dzięki czemu uzyskamy większą przestrzeń. Jednocześnie możemy w pewien sposób – nieingerujący jednak w dużym stopniu w układ wnętrza – wydzielić w pomieszczeniu różne strefy. Dobrym pomysłem jest, chociażby postawienie niskiej ścianki (do połowy wysokości wnętrza). Poza tym możemy pomiędzy ubikacją a resztą pomieszczenia umieścić pewien mebel, taki jak stylowy kosz na pranie czy wiklinowy regał na kosmetyki, albo innego rodzaju element – np. dużą donicą z rośliną.
Jeśli potrzebujesz pomocy z lokalem w mieście, jakim jest Kraków, agencja nieruchomości Nowak Estate oferuje Ci wiele usług związanych nie tylko z zakupem, ale również ze sprzedażą czy wynajęciem mieszkania. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się, co możemy dla Ciebie zrobić i poznać szczegóły współpracy.