25 kwietnia 2024

Leasing na mieszkanie – co warto wiedzieć?

Leasing polega na tym, że zgodnie z umową sporządzoną pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą ten drugi otrzymuje prawo do odpłatnego użytkowania przedmiotu leasingu. 

Najczęściej do czynienia mamy z leasingiem samochodów, ale operacja ta z powodzeniem sprawdza się także w przypadku nieruchomości. Tego rodzaju rozwiązanie można porównać do długoterminowego, czyli obejmującego nawet kilkanaście lat, wynajmowania mieszkań – przy czym trzeba zaznaczyć, że po uiszczeniu wszystkich rat leasingowych lokal nabywamy. Od zakupu nieruchomości na kredyt leasing różni się tym, że właścicielami stajemy się dopiero po przekazaniu całej kwoty, nie zaś – jak w sytuacji, gdy zdecydujemy się na pożyczkę – od razu.

Leasing na mieszkanie – dla kogo?

Z pewnością leasingiem powinny być zainteresowane osoby, którym bank nie przyznał pożyczki. Do zalet leasingu należy fakt, że nie zmienia on naszej zdolności kredytowej, co ma miejsce w przypadku zaciągnięcia kredytu. Warto także wiedzieć, że leasingobiorca ma prawo do odliczenia kosztów remontu czy wykończenia nieruchomości oraz zakupu elementów wyposażenia, jak chociażby mebli. Poza tym leasing na ogół przyznawany jest szybciej, niż kredyt.

Poza tym należy też podkreślić fakt, że lepiej zdecydować się na leasing niż na wynajem w sytuacji, gdy planujemy mieszkać w danym miejscu przez długi czas. Wprawdzie raty leasingowe z pewnością będą większe niż opłata za wynajem lokalu, ale po ich spłaceniu w całości staniemy się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli chcemy skorzystać z opcji leasingu, przygotujmy się na to, że będziemy musieli wnieść wkład własny. Po wyborze określonej nieruchomości składamy wniosek leasingowy w banku albo w innego rodzaju instytucji finansowej. Kiedy uzyskamy zgodę na leasing, nabędziemy prawo do użytkowania mieszkania przez cały okres umowy, którą podpisujemy na czas określony. Po zapłaceniu ostatniej raty dla banku albo innej instytucji finansowej – na mocy nie tylko opatrzonego naszym podpisem porozumienia, ale również w zgodzie z zapisami dokonanymi w księdze wieczystej – możemy doprowadzić do przeniesienia na siebie własności nieruchomości.

Co jeszcze należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o wzięciu mieszkania w leasing?

Trzeba pamiętać o tym, że na ogół więcej zapłacimy za mieszkanie z leasingu niż za takie, które kupujemy na kredyt. Poza tym nie zapomnijmy, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić wiarygodność banku czy instytucji finansowej. W przypadku wątpliwości warto zweryfikować leasingodawcę w Krajowym Rejestrze Sądowym albo skonsultować się z prawnikiem.


Dlaczego warto wybrać Kraków i biuro nieruchomości Nowak Estate? Tutejszy rynek znamy jak własną kieszeń, jesteśmy specjalistami w swoim fachu, ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby nasi klienci byli zawsze zadowoleni z naszych usług. Możesz być pewny, że zadbamy o Ciebie i Twoją nieruchomość najlepiej, jak potrafimy.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami