
Czy można sprzedać nieużywaną piwnicę lub komórkę lokatorską?
Metraż mieszkania nie obejmuje komórki lokatorskiej ani piwnicy, pomieszczenia te stanowią jednak jego część i znajdziemy o nich informacje w akcie notarialnym. Co to oznacza w praktyce? Wprawdzie przynależą one do lokalu, ich powierzchnię należy jednak traktować osobno. W zależności od różnych uwarunkowań, nie zawsze istnieje możliwość sprzedaży nieużywanej piwnicy bądź komórki lokatorskiej. Alternatywę może jednak stanowić na przykład ich wynajem.
Komórka lokatorska a piwnica
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami pomieszczeń.
Komórki lokatorskie przeważnie znajdziemy w nowych budynkach, w starych natomiast piwnice. Komórki lokatorskie, mające powierzchnię od 2 do 4 m2, na ogół są mniejsze od piwnic, których wielkość zwykle mieści się w przedziale od 4 do 7 m2. Do ich zalet należy z pewnością fakt, że cechują się one stosunkowo wysokim standardem. Spotykamy się z nimi w nowym budownictwie, a więc prezentują się bardziej nowocześnie, mają przeważnie lepszy dostęp do parkingu podziemnego czy klatki schodowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że na rynku mieszkaniowym znajdziemy mniej apartamentów z komórkami lokatorskimi niż z piwnicami.
Sprzedaż komórki i piwnicy we wspólnocie mieszkaniowej i spółdzielni
Zgodnie z drugim artykułem czwartego ustępu ustawy o własności lokali; w skład mieszkań mogą wchodzić również te jego części, które do niego nie przylegają w sposób bezpośredni bądź znajdują się poza budynkiem (w ramach nieruchomości gruntowej, do której należy lokal). Chodzi właśnie m.in. o komórki lokatorskie czy piwnice, a także o garaże i strychy. Teoretycznie więc możliwa jest sprzedaż tego rodzaju pomieszczeń tylko razem z apartamentem, do którego przynależą. W praktyce jednak – jeżeli posiadamy prawo własnościowe do nieruchomości – możemy wydzielić je jako odrębne lokale.
Jeżeli jesteśmy członkami wspólnoty mieszkaniowej, musi się ona uprzednio na to zgodzić; gdyby tak się nie stało, mamy prawo rozstrzygnąć tę kwestię na drodze sądowej. Po wyodrębnieniu komórki albo piwnicy jako lokalu przez wspólnotę, musimy zdobyć w urzędzie prezydenta miasta albo starosty powiatowego zaświadczenie o ich samodzielności (przy czym piwnica nie może stać się lokalem mieszkalnym). Następnie zawieramy umowę ustanowienia osobnej własności w budynku – powinna mieć ona postać aktu notarialnego.
Nie możemy natomiast samodzielnie wyodrębnić piwnicy ani komórki w mieszkaniach należących do spółdzielni – do tego prawo mają wyłącznie spółdzielnie.

Kraków i agencja nieruchomości Nowak Estate to najlepszy wybór, jeśli chcesz kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie w tej okolicy. Rozmowy telefoniczne, negocjacje, zajmowanie się dokumentacją, podpisywanie umów – to wszystko, z czego chętnie Cię wyręczymy, zapewniając pełną dyskrecję i bezpieczeństwo.