
Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?
Przy wyborze kredytu hipotecznego zwracamy uwagę przede wszystkim na takie kwestie, jak wysokość miesięcznych rat, okres kredytowania czy oprocentowanie. Duże znaczenie ma także to, jakie są warunki umowy.
Porównajmy marże
Oprocentowanie obejmuje dwa elementy: marżę oraz wskaźnik WIBOR. Pierwszy z nich to po prostu zysk kredytodawcy. Jego wielkość nie zmienia się w ciągu całego okresu spłaty kredytu (czasami banki oferują np. dwa lata o niższej marży – warto jednak wziąć pod uwagę cały okres kredytowania i sprawdzić, czy ta promocja będzie dla nas opłacalna). Wysokość marży możemy negocjować. Drugi element oprocentowania to wspomniany wskaźnik WIBOR (jest to stopa procentowa, po jakiej banki dają pożyczki konkurencyjnym bankom). Wskaźnik ten podlega zmianom w trakcie kredytowania. Kiedy WIBOR wynosi około 2 procent, jak obecnie, to w celu uzyskania wielkości oprocentowania należy do niego dodać marżę.
Przy zaciąganiu kredytu należy liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji oraz uiszczenia opłaty za wycenę lokalu bądź domu. Wysokość tych wydatków jest różna zależnie od banku. Pamiętajmy jednak, że na ogół kredytodawca oferujący niższą marżę stanowi lepszy wybór niż ten, który proponuje obniżenie prowizji (ta druga to zwykle wydatek rzędu jedynie kilka tysięcy złotych). Warto wiedzieć, że banki chętnie obniżają marżę w zamian np. za założenie konta. Przy czym należy liczyć się z tym, że za korzystanie z takiego konta również będziemy płacić.
Sprawdźmy warunki umowy
Czy umowa może zostać zmieniona w trakcie kredytowania? Owszem, jednakże wymagana jest do tego zgoda obu stron. Istnieje także wyjątek od owej reguły. Jak już zostało wspomniane, banki mogą nam zaproponować dość niską marżę. Miejmy jednak na uwadze fakt, że na ogół zastrzegają one w umowie, że owa marża będzie obowiązywać jedynie przez pewien czas. Po nim zaś – nie łudźmy się – z pewnością wzrośnie. Fakt ten ma szczególnie duże znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy zaciągamy kredyt na wiele lat.