
Osiedla zamknięte – zalety i słabości
Osiedle zamknięte przestało być wyraźnym symbolem snobizmu. Obecnie wybór mieszkania w takim miejscu jest podyktowany bardziej przez czynniki związane z bezpieczeństwem i estetyką. Wybór nieruchomości na rynku wtórnym staje się coraz bardziej ograniczony, a nowe osiedla są budowane właśnie jako przestrzenie zamknięte dla przypadkowych osób z zewnątrz. Jakie są najważniejsze zalety i wady mieszkania na tego typu osiedlu?
Jakie są zalety?
Warto zacząć od tego, że osiedla zamknięte są tworzone specjalnie z myślą o zapewnieniu wygody i ochrony ich mieszkańcom. Z tego względu – w przeciwieństwie do wielu otwartych osiedli – posiadają specjalnie wydzielone miejsca do wypoczynku, systemy zabezpieczeń oraz kontroli osób, które wchodzą na teren danego obiektu. Głównym argumentem przemawiającym za wyborem tego typu nieruchomości jest zatem większy komfort, spokój i bezpieczeństwo. Dzięki całodobowemu monitoringowi akty wandalizmu, kradzieże i włamania mają miejsce bardzo rzadko albo w ogóle. Mniejsza ilość zniszczeń zapewnia większą estetykę. Jako że zamknięte osiedla to najczęściej świeżo przeprowadzone inwestycje, to do różnego rodzaju awarii dochodzi znacznie rzadziej. Jeśli jakaś usterka ma jednak miejsce, wówczas można zwrócić się do osoby, która jest na stałe zatrudniona w charakterze złotej rączki. Mieszkania mogą być również wykończone „pod klucz”, dzięki czemu rodzina nie musi przejmować się remontem, a wnętrza wyglądają zgodnie z oczekiwaniami. Istotnym argumentem dla wielu osób jest również własne miejsce parkingowe oraz system podziemnych parkingów, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców – zwłaszcza dzieci.
Wady osiedli zamkniętych
Mieszkanie w ściśle wydzielonej przestrzeni kojarzy się ze swego rodzaju izolacją. Z czasem może ona przybrać jeszcze ostrzejszą formę, jak na przykład wtedy, gdy wieloletni sąsiedzi pozostają dla siebie całkowicie anonimowi. Niechęć do integracji prowadzi do społecznych podziałów i braku poczucia przynależności. Sprawa jest na tyle poważna, że przed skutkami mieszkania w zamkniętym osiedlu ostrzegają nawet psychologowie. Z kolei całodobowy monitoring sprawia, że mieszkańcy mogą odczuwać brak prywatności. Konieczność pokonywania wielu zabezpieczeń, aby dostać się do własnego domu, może również niekorzystnie wpływać na psychikę. W takich miejscach częste wizyty gości mogą prowadzić do niekomfortowych sytuacji. Dlatego decyzja pomiędzy mieszkaniem na osiedlu otwartym a zamkniętym powinna być bardzo dobrze przemyślana. Jakąkolwiek Państwo podejmą, nasi agenci dołożą wszelkich starań, by znaleźć lokum na miarę potrzeb.
Najlepsze w okolicy biuro nieruchomości – Kraków i Nowak Estate. Zapewniamy obsługę klientów z całej Małopolski, którzy codziennie przekonują się o naszej skuteczności, profesjonalizmie oraz szerokiej wiedzy merytorycznej i prawnej. Z nami poruszanie się po rynku nieruchomości jest o wiele prostsze i bardziej bezpieczne.