
Oświetlenie w salonie – o czym pamiętać?
Oświetlenie w salonie ma duże znaczenie pod względem estetycznym: po pierwsze, pozwala stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi, po drugie zaś oprawy stanowią istotną część wystroju. Dlatego ich design powinien być wzięty pod uwagę w kontekście aranżacji wnętrza. Pamiętajmy także o tym, że oświetlenie w tego rodzaju pomieszczeniu jest istotne z punktu widzenia funkcjonalności. W salonie często nie tylko wypoczywamy, ale też czytamy książki, uczymy się, pracujemy (zwłaszcza jeśli część wnętrza pełni funkcję małego gabinetu) i spożywamy posiłki (niekiedy jest w nim wyodrębniona jadalnia).
Oświetlenie ogólne
Podstawowym źródłem światła jest oświetlenie górne. Najlepiej, jeśli znajduje się ono nad ławą (a przynajmniej w okolicy sof i foteli). W salonie znakomicie sprawdza się oświetlenie górne z możliwością przyciemniania, dzięki której łatwo przystosujemy je do naszych potrzeb (w trakcie pracy będziemy mieć zapewnione mocne światło, a wieczorami albo podczas przyjęć zadbamy o dobrą, kameralną atmosferę). Warto też zdecydować się na lampy zamontowane w podwieszanym suficie. W przypadku tego rozwiązania intensywność światła zależy po prostu od tego, jaką ich ilość zaświecimy. W dużym pomieszczeniu możemy zawiesić żyrandol (pamiętajmy, że nie powinien on być położony niżej niż 2 m od podłogi).
Oświetlenie wspomagające
Istotną rolę pełni oświetlenie boczne, które wspomaga górne. Znakomitym pomysłem jest zakup naściennych kinkietów, które kierują światło ku górze, albo kolorowych opraw ledowych. Przy fotelach możemy umieścić lampę wolnostojącą (w zależności od tego, jaki jest nasz wystrój – minimalistyczną albo o fantazyjnym kształcie).
Różne strefy w salonie
Jeśli w naszym salonie znajduje się stół jadalny, to zamontujmy nad nim lampę (0,5 m od blatu). Natomiast w przypadku, gdy wydzieliliśmy w nim miejsce do nauki, zadbajmy o dobre, mocne światło punktowe. Zaleca się zakupić na biurko lampkę z regulowanym ramieniem.