
Co oznacza kupno mieszkania z lokatorem?
Przy ciągle rosnących cenach mieszkań, okazjonalne oferty na rynku są niezwykle kuszące, jednak należy być czujnym. Może się zdarzyć, że oferta dotyczy sprzedaży mieszkania z zamieszkującymi je lokatorami.
Czy można sprzedać mieszkanie z lokatorami?
Formalnie nie ma żadnych przeciwwskazań. Takie oferty potrafią być o 30%-50% niższe niż cena na rynku. Przeważnie sprzedaż takiego mieszkania odbywa się na licytacjach komorniczych i wtedy cena wywoławcza mieszkania z lokatorem może wynieść maksymalnie ⅔ wartości rynkowej. Kupujący jednak musi być poinformowany o zaistniałej sytuacji przed podpisaniem umowy. W innym wypadku, jeśli informacja o lokatorach została zatajona, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Aby uniknąć nieprzewidzianych wypadków, najlepiej skorzystać ze wsparcia doświadczonej agencji, która wszystko dokładnie sprawdzi – https://nestate.pl/.
Gdy kupimy mieszkanie z lokatorem – co wtedy?
Jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości, w której przebywają mieszkańcy, pamiętaj, że problem ich eksmisji spada na Ciebie. Osoby zamieszkujące lokal muszą dobrowolnie go opuścić. Niedozwolone jest stosowanie działań przymusu czy czynności, które celowo uprzykrzają lokatorom życie, gdyż może to się skończyć w sądzie. W tym czasie wszelkie opłaty związane z nieruchomością są zobowiązaniem właściciela, więc jeśli lokator uchyla się od płatności, możesz mieć dodatkowy problem.
Jeśli osoba zamieszkująca lokal nie chce go dobrowolnie opuścić, możesz rozpocząć postępowanie o eksmisję. Niestety ta procedura jest niezwykle żmudna i potrafi trwać nawet kilka lat, gdyż gmina musi zapewnić eksmitowanym osobom lokal zastępczy, a tych zazwyczaj brakuje. Pocieszający jest fakt, że lokal zastępczy możesz znaleźć na własną rękę, a w przypadku długiego oczekiwania na mieszkanie od gminy, przysługuje Ci odszkodowanie.
Eksmisja lokatora a prawo dożywocia
Przy kupnie mieszkania z lokatorem problematyczną kwestią staje się jego eksmisja, gdy ma on tzw. prawo dożywocia. Oznacza to, że lokator może zamieszkiwać nieruchomość aż do swojej śmierci. W takim wypadku wymeldowanie tej osoby możliwe jest jedynie, gdy prawo dożywotniego zamieszkania zamieni się na dożywotnią rentę, wypłacaną przez nowego właściciela mieszkania. Informacje dotyczące prawa dożywocia można znaleźć w księgach wieczystych mieszkania.
Kupno mieszkania z lokatorem – czy warto?
Zakup takiego mieszkania jest pewnego rodzaju ruletką. Może nam się trafić prawdziwa okazja cenowa, jednak trzeba mieć świadomość trudności, jakie pojawią się po zakupie. Taki rodzaj transakcji wybierany jest przeważnie przez osoby, które chcą zainwestować w nieruchomość, ale nie potrzebują jej zamieszkiwać. Szczęśliwym trafem jest też oferta, gdy lokator jest ugodowy i nie ma przeciwwskazań do przeniesienia się do innego lokum lub płaci regularnie opłaty i dba o mieszkanie. Jest to jednak zawsze ryzyko, które musimy sobie wykalkulować przy zakupie mieszkania z takiej oferty.
Jeśli wpisałeś w okno wyszukiwarki hasło „biuro nieruchomości Kraków”, to znaczy, że potrzebujesz właśnie naszej pomocy. Agencja Nowak Estate działa na terenie całej Małopolski i kompleksowo pomaga właścicielom nieruchomości oraz osobom poszukującym swoich czterech kątów. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić.