
Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajmowanym mieszkaniu
Jeżeli chcemy prowadzić działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy uzgodnić to w odpowiedni sposób z wynajmującym. Poza tym zaleca się sporządzić umowę najmu, która będzie nam potrzeba w przypadku, gdybyśmy musieli udowodnić, iż posiadamy tytuł do lokalu.
Aneks do umowy o najmie
Najemca powinien nie tylko powiadomić właściciela wynajmowanego mieszkania o prowadzeniu w nim własnej działalności gospodarczej, ale też ustalić z nim na drodze formalnej tę kwestię. Jak to zrobić? W tym celu wystarczy uzupełnić umowę o najmie o aneks, który zawierać będzie stosowne informacje o tym, jak wykorzystywany będzie lokal.
Rejestracja działalności gospodarczej
Podczas zakładania działalności gospodarczej wypełniamy wniosek rejestracyjny CEIDG-1. Podajemy w nim dane m.in. na temat siedziby firmy. Nie musimy składać wówczas żadnych dokumentów poświadczających to, iż posiadamy tytuł prawny do owej nieruchomości. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej wpis do formularza ma jedynie charakter deklaracji i nie potrzebujemy dodatkowo potwierdzać podanych przez nas informacji. Gdybyśmy jednak zostali wezwani do urzędu, będziemy musieli mu w ciągu siedmiu dni okazać odpowiednie potwierdzenie. Może ono mieć postać np. umowy najmu.
Podatek
Pamiętajmy, że podatek od nieruchomości w przypadku lokalu, w którym prowadzimy firmę, jest wyższy niż ten, który płacimy za nieruchomość wykorzystywaną jedynie w celach mieszkaniowych. W tej pierwszej sytuacji wynosi on 17,31 zł za 1 m kw., a w tej drugiej – 0,51 zł za 1 m kw.
Administracja nieruchomości, Kraków i współpraca z doświadczoną agencją to połączenie, które pozwoli Ci wynajmować w tym mieście mieszkanie bez dodatkowych obowiązków. Jeśli masz więcej nieruchomości lub mieszkasz daleko od Krakowa, zleć nam zarządzanie swoim lokalem. Zajmiemy się nim jak własnym, dbając o Twoje interesy najlepiej, jak potrafimy.