Rynek nieruchomości – prognozy na 2023

28 grudnia 2022

Wielu z nas zadaje sobie pytanie jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w nowym roku. Czy możemy spodziewać się obniżek cen, a może poszybują one w górę. 

Postanowiliśmy zadać to pytanie właścicielowi Nowak Estate, Tomaszowi Nowakowi, który z ogromną pasją zajmuje się nieruchomościami od wielu lat. 

“ Wielu klientów zadaje mi pytanie o rynek nieruchomości w roku 2023. Interesuje ich czy ceny będą rosły czy jednak spadną? Jak zwykle sytuacja jest złożona i zależy od wielu czynników. 

W roku 2022, pierwszy raz od niemal 10 lat, zaobserwowano zatrzymanie cen, a nawet niewielkie spadki.  Wynikało to ze zmniejszenia popytu. Skąd taka sytuacja po wielu latach hossy?

Główny powód to droższy kredyt hipoteczny poprzez znaczny wzrost stóp procentowych. Zdolność kredytowa kupujących z tego powodu spadła o ok. 50%.

Szalejąca w Polsce inflacja to drugi czynnik zmniejszający liczbę chętnych na zakup mieszkań. Wzrost kosztów utrzymania oraz wysokie ceny energii elektrycznej oraz gazu skutecznie zmniejszają domowe budżety.

Wojna na Ukrainie również przyczynia się do wzrostu niepewności i powstrzymania decyzji zakupowych. Teoretycznie tworzy to lepszą sytuację dla tych pozostałych na rynku kupujących. Czy jednak ich sytuacja będzie lepsza? Raczej nie.

Ponieważ z drugiej strony mamy zmniejszoną podaż na rynku pierwotnym w roku 2023.  Wiele deweloperów wstrzymało swoje projekty inwestycyjne i raczej wyprzedaje to co zaczęli budować w roku 2021. Oznacza to, że ilość mieszkań na sprzedaż spada.

Ceny materiałów budowlanych są wysokie i nie zanosi się aby wyraźnie spadły. A to właśnie one wraz z kosztami pracy zasadniczo wpływają na ostateczne ceny sprzedaży mieszkań przez deweloperów.

Liczba ofert na rynku wtórnym również maleje. Część właścicieli bez wyraźnej potrzeby sprzedaży woli zachować nieruchomość, niż lokować pieniądze w banku narażając je na spadek wartości.

Warto również wspomnieć o wielu Obywatelach Ukrainy, którzy są nową grupą popytową. Dodatkowo, znaczny wzrost kosztów najmu w roku 2022 może skłonić część najemców do zakupu mieszkania.

Podsumowując, nie spodziewałbym się obniżek cen. Mogą zdarzać się okazje cenowe, ale w większości segmentów rynku ceny utrzymają się lub będą nieznacznie rosły. Zalecam zatem spokój i uważne podejmowanie decyzji zarówno sprzedażowych, jak i zakupowych.

< Wróc do listy postów

Na naszym blogu

wpis na bloga
Co wpływa na cenę nieruchomości? Poznaj kilka kluczowych czynników! 15 czerwca 2023

Na dynamicznym rynku nieruchomości, pośród ogromnej różnorodności cen, warto zrozumieć, że nie są to przypadkowe, “wyssane z palca” kwoty. W rzeczywistości dobrze wyceniana nieruchomość ma...

Czytaj więcej
miszkanie w centrum vzy na obzerzach miasta
Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta? 23 kwietnia 2023

Podjęcie decyzji o lokalizacji mieszkania nie należy do prostych, ale to jeden z pierwszych kroków, które należy podjąć, by rozpocząć poszukiwania wymarzonych czterech ścian. Postanowiliśmy...

Czytaj więcej
wpis na bloga nowak estate 01
Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, by transakcja przebiegła sprawnie? 19 marca 2023

Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, by transakcja przebiegła sprawnie? Dzielimy się kilkoma naprawdę prostymi sposobami, które mogą okazać się bardzo pomocne w sprzedaży mieszkania za...

Czytaj więcej
wpis na bloga home staging 45
Jak w praktyce wygląda cały proces Home Stagingu? 26 lutego 2023

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad sprzedażą lub wynajmem swojej nieruchomości, a może właśnie rozpoczynasz ten proces, to z pewnością spotkałeś się już z pojęciem home...

Czytaj więcej
Prognozy na 2023 Obszar roboczy 1 37 38
Rynek nieruchomości – prognozy na 2023 28 grudnia 2022

Wielu z nas zadaje sobie pytanie jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w nowym roku. Czy możemy spodziewać się obniżek cen, a może poszybują one w...

Czytaj więcej
Wynajem mieszkania na co zwrocic uwage zdj na strone Obszar roboczy 1 Obszar roboczy 1
WYNAJEM MIESZKANIA – PORADNIK DLA STUDENTA 28 października 2021

Wynajem mieszkania w obcym mieście to często stres i zagrożenie, szczególnie gdy robi się to pierwszy raz. Na co zwrócić uwagę gdy chcesz wynająć mieszkanie?...

Czytaj więcej
Post blogowy na strone Jak wybrac biuro nieruchomosci 1
Sprzedaż mieszkania z agencją nieruchomości – dlaczego warto? 27 października 2021

Sprzedaż mieszkania w dobie Internetu może wydawać się bardzo prostym zadaniem. Dlatego wiele osób decyduje się na samodzielną sprzedaż nieruchomości. Dlaczego to niekoniecznie najlepszy sposób...

Czytaj więcej
Post blogowy na strone Jak wybrac biuro nieruchomosci
Jak sprzedać mieszkanie? Poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów 11 października 2021

Sprzedaż mieszkania zajmuje średnio od kilku miesięcy do nawet 2 lat! Najczęstszą przyczyną, dla której mieszkanie długo się nie sprzedaje, jest zawyżenie jego ceny. Ale...

Czytaj więcej