
Jak powinien wyglądać protokół zdawczo-odbiorczy?
Protokół zdawczo-odbiorczy sporządzamy podczas sprzedaży mieszkania. Jego napisanie jest również zalecane przy zawieraniu umowy o najmu. Co powinien zawierać?
Protokół zdawczo-odbiorczy przy sprzedaży i kupnie mieszkania
Dokument ten, stanowiący jedną z formalności podczas zakupu mieszkania, ma duże znaczenie, gdyż umieszczamy w nim informacje dotyczące ustaleń pomiędzy sprzedającym a kupującym. W przyszłości może okazać się potrzebny, np. w sytuacji, gdyby doszło do pewnego sporu prawnego. Poza tym wykorzystuje się go niekiedy przy zawieraniu umowy z jednym z dostawców mediów. Zawiera on takie dane, jak stan liczników w chwili przekazania nieruchomości oraz opis mieszkania i jego wyposażenia. Opracowujemy go w dwóch egzemplarzach, przeznaczonych dla obu stron transakcji.
Protokół zdawczo-odbiorczy przede wszystkim powinien określać precyzyjnie, do jakiej nieruchomości jego treść się odnosi. Poza tym na początku piszemy, jakie osoby i w jakich celach go sporządzają. Nie zapomnijmy również o wskazaniu miejsca oraz daty podpisania dokumentu. W protokole musi także znaleźć się informacja o umowie bądź akcie notarialnym, odnoszącym się do transakcji. Poza tym powinien on zawierać dokładny opis elementów, które wchodzą w skład lokalu czy domu, takich jak podłogi, ściany, drzwi, okna, zakończenia instalacji (elektrycznych, wodnych). Warto wskazać, w jakim stopniu elementy te są zużyte. Dobrym pomysłem jest dołączenie do dokumentu fotografii wspomnianych części mieszkania. W protokole podajemy datę zapłacenia przez poprzedniego właściciela czynszu za ostatni miesiąc. Piszemy także, ile kompletów kluczy zostało przekazanych nabywcy.
Protokół zdawczo-odbiorczy dla najemców oraz wynajmujących
Zaleca się spisać protokół zdawczo-odbiorczy również przy sporządzaniu porozumienia dotyczącego wynajmu danego lokalu. Trzeba bowiem pamiętać, że przy jego oddawaniu stan nieruchomości nie może być gorszy niż w momencie wprowadzenia się. Protokół powinien być załącznikiem do umowy najmu. Opisujemy w nim te same kwestie, jak w sytuacji, gdy nabywamy mieszkanie. Należy szczególnie zwrócić uwagę na zużycie mebli i sprzętu będącego wyposażeniem apartamentu – zwłaszcza na to, czy poszczególne urządzenia posiadają ubytki albo czy nie są w pewnym stopniu uszkodzone. W protokole zdawczo-odbiorczym, który opracowują najemca i lokator, podajemy także informację dotyczącą wysokości kaucji. Po oddaniu nieruchomości jest ona zwracana w sytuacji, gdy stan mieszkania odpowiada opisowi zawartemu w dokumencie (bądź jest lepszy), natomiast zatrzymywana wtedy, kiedy jego stan uległ pogorszeniu.
Poszukujesz mieszkania i interesuje Cię lokalizacja, jaką jest Kraków? Agencja nieruchomości Nowak Estate zajmie się za Ciebie znalezieniem najlepszego lokalu do zakupu lub wynajęcia. Zadbamy o to, aby spełnił wszystkie Twoje wymagania, a Ty zyskasz nie tylko komfortowe miejsce do życia, ale także pewność bezpiecznego przebiegu transakcji.