13 kwietnia 2024

Jak uzyskać odpis z elektronicznych ksiąg wieczystych?

Bez wątpienia możliwość korzystania online z ksiąg wieczystych to rozwiązanie wygodne. Ich digitalizacja zajęła wiele lat, efekt należy jednak uznać za zadowalający – obecnie użytkownicy Internetu mogą z elektronicznych ksiąg korzystać np. wtedy, gdy chcą sprawdzić, czy dany grunt nie jest zadłużony. W tym celu wystarczy odwiedzić witrynę Ministerstwa Sprawiedliwości – www.przegladarka-ekw.ms.gov.pl. Z pewnością największe ułatwienie stanowi natomiast fakt, że online możemy również uzyskać odpis z księgi wieczystej. Opłata za jego wykonanie wynosi 20 złotych.

Pierwszy etap – elektroniczne wypełnienie wniosku

Aby taki odpis otrzymać, potrzebna nam będzie znajomość numeru księgi. W jego skład wchodzi kod określonego wydziału księgi wieczystej, jej numer oraz tzw. cyfra kontrolna. Na stronie www.ekw.ms.gov.pl klikamy w link „składanie wniosków o wydanie dokumentu Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”, gdzie wpisujemy wspomniane dane.

Do wyboru będziemy mieć dwie opcje: przesłanie dokumentu tradycyjną pocztą bądź pobranie na swój komputer, które umożliwi nam wydrukowanie go samodzielnie. Określamy też, czy interesuje nas wyciąg z księgi, odpis zupełny czy też odpis zwykły. Wpisujemy ponadto adres naszej poczty elektronicznej.

Drugi etap – realizacja przelewu i potwierdzenie go

Ze strony dowiadujemy się także, jaka będzie prowizja pobierana przez operatora płatności, którą dołącza się do wspomnianej opłaty sądowej. Finalnie wykonujemy przelew i potwierdzamy go na stronie ministerstwa. Druki będą figurować w systemie w formacie PDF.

 


Wielu właścicieli nieruchomości, zleca zarządzanie nimi profesjonalnej agencji. Dzięki temu mają pewność dobrze prowadzonej dokumentacji, regularnych wpłat na konto oraz oszczędności czasu. Jeśli interesują Cię usługi, jakie oferują pośrednicy nieruchomości, a Kraków jest miejscem, w którym masz swój lokal – postaw na współpracę z biurem Nowak Estate, które zajmie się tym wszystkim za Ciebie.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami