13 kwietnia 2024

Mieszkanie w suterenie – jak wycenić?

Sutereny to mieszkania, które położone są przynajmniej w pewnej części poniżej poziomu gruntu. Przy wycenie kupna - sprzedaży bierzemy pod uwagę kilka czynników specyficznych dla tego rodzaju lokali. Przede wszystkim zależy ona od tego, jak dobry jest w mieszkaniu dostęp do światła dziennego. Duże znaczenie ma także wykończenie sutereny (zwłaszcza w przypadku, jeśli była ona piwnicą, którą przebudowano na potrzeby mieszkaniowe). Te i inne kwestie, które uwzględniamy podczas dokonywania wyceny takiego mieszkania, omawiamy poniżej.

Odpowiednia izolacja termiczna

Na wartość sutereny wpływ ma to, jaka została w niej zastosowana termoizolacja. Ten element jest szczególnie istotny w przypadku, gdy ściany mieszkania łączą się z ziemią. Przestarzała izolacja termiczna może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczeń, co spowoduje powstanie pleśni i plam wilgoci. Odpowiednie ocieplenie ścian fundamentowych i piwnicznych sprawi, że znacznie wzrośnie wartość lokalu.

Układ pomieszczeń i nasłonecznienie

Przy wycenie tego typu mieszkania należy ponadto uwzględnić to, jaki w nim jest układ pomieszczeń. Jeżeli lokal pełnił wcześniej inną funkcję niż mieszkalną, to być może warto przebudować suterenę tak, aby pokoje były rozmieszczone w bardziej funkcjonalny sposób. Również zapewnienie wysokiego standardu sprawi, że właściciel będzie mógł zaproponować wyższą ceny. Pamiętajmy też o tym, że im lepsze jest nasłonecznienie tego rodzaju lokalu, tym więcej pieniędzy uzyskamy z jego sprzedaży. Ze względu na to, że suterena znajduje się częściowo poniżej gruntu, wielkość znajdujących się w niej okien jest mniejsza, niż w mieszkaniach na parterze lub piętrach.


Aby wygodnie i bezpiecznie wynająć mieszkanie, postaw na doświadczoną agencję i zarządzanie najmem. Kraków niekoniecznie musi być miejscem, w którym bywasz, aby móc wynajmować w nim nieruchomość. Dzięki naszej obsłudze zyskasz comiesięczny dochód bez konieczności zajmowania się lokalem samodzielnie.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami