02 grudnia 2024

Różnice między najmem zwykłym a okazjonalnym

Główna różnica pomiędzy najmem okazjonalnym a zwykłym dotyczy trybu i szybkości opuszczenia przez najemcę lokalu w przypadku zakończenia umowy najmu albo braku płatności. Poza tym istnieją pewne odmienne uwarunkowania prawne odnoszące się do obu rodzajów umów o najmie.

Najem okazjonalny

Cechę charakterystyczną najmu okazjonalnego stanowi fakt, że po wygaśnięciu umowy albo z powodu wypowiedzenia, które zostało dokonane w rezultacie niepłacenia czynszu przez co najmniej dwa miesiące, najemca ma obowiązek opuszczenia dotychczas wynajmowanego mieszkania i udania się do lokalu zastępczego. Informację na temat tego ostatniego podaje on wcześniej w oświadczeniu podpisanym przez notariusza, do czego jest zobligowany na mocy prawa. Owego dokumentu nie sporządza się w przypadku najmu zwykłego (zapewnia on jednak lokatorowi ochronę prawną). Co ważne, umowę o najmie okazjonalnym należy zarejestrować w urzędzie skarbowym maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od wprowadzenia się lokatora.

Najem zwykły

Klasyczna forma najmu polega na podpisaniu umowy cywilno-prawnej. Nie wymaga ona udziału notariusza. Czasami sporządza się ją ustnie. Nie jest to jednak dobrym pomysłem, niekiedy bowiem dochodzi do pewnych nieporozumień. Dlatego lepiej wzajemne zobowiązania (których np. nie reguluje prawo) ustalić uprzednio wspólnie. Właściciel o eksmisję ubiega się, podobnie jak w przypadku najmu okazjonalnego, w sądzie, procedura jest jednak szybsza. W niektórych sytuacjach najemcy może zostać przyznane prawo do mieszkania socjalnego.

 


Dlaczego warto wybrać usługi, które oferuje Nowak Estate, czyli doświadczony pośrednik nieruchomości? Kraków to miejsce, w którym odnaleźliśmy lokale dla tysięcy osób. Nasi Klienci doceniają indywidualne podejście, profesjonalizm oraz skuteczność w dobieraniu najlepszych nieruchomości do przedstawionych nam wytycznych.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami