Emerytury w Polsce nie należą do najwyższych, dlatego coraz więcej seniorów posiadających prawa własnościowe do zamieszkiwanej przez nich nieruchomości, decyduje się na odwróconą hipotekę albo podpisanie umowy o dożywocie. Obydwa rozwiązania pozwalają im poprawić stan swoich finansów. Na czym poleca główna różnica pomiędzy tymi narzędziami?;
Porozumienie o odwróconej hipotece zawiera się przeważnie z bankami, z kolei umowę o dożywocie – z poszczególnymi osobami. Są one natomiast podobne w jednym aspekcie; przenosimy własność domu albo lokalu na inny podmiot, po to, aby otrzymywać w zamian pewne przywileje. W owych nieruchomościach, zgodnie z zapisami, mamy prawo mieszkać dożywotnio.
Umowa o dożywocie
Do zalet umowy o dożywocie należy fakt, że pozwala ona za naszego życia przeprowadzić podział własnego mienia. W przeciwieństwie do umowy darowizny, umowa o dożywocie zapewnia pewne gwarancje u spadkobierców. Mogą one mieć różny charakter. Najczęściej porozumienie obejmuje wypłacanie środków finansowych w określonej kwocie przez stronę, która przejmie nieruchomość. Innym świadczeniem może być również opieka nad seniorem. Poza tym, umowa przewiduje często pokrywanie przez nowych nabywców kosztów życia osoby, do której wcześniej należał apartament, a zatem w rezultacie zawarcia porozumienia powstaje tzw. ograniczone prawo rzeczowe, mające formę osobistej służebności.
Jednocześnie należy podkreślić fakt, że w umowie powinien znaleźć się zapis o tym, że dawny właściciel będzie mógł do końca życia korzystać z lokalu czy budynku w sposób swobodny.
Odwrócona hipoteka
Odwrócona hipoteka posiada wiele punktów wspólnych z umową o dożywocie. Główną różnicę stanowi fakt, że bank uzyskuje prawa własnościowe dopiero po śmierci osoby, która wzięła tego rodzaju kredyt. Przy czym w tym przypadku, w zamian za przekazanie własności nieruchomości, możemy zdecydować się na jedną z dwóch form uzyskania gratyfikacji finansowej; albo będziemy dożywotnio otrzymywać co miesiąc pewne środki finansowe, albo bank wypłaci nam jednorazowo sumę pieniędzy, która odpowiada wartości mieszkania. Ta druga opcja wiąże się z pewnym ryzykiem. Może się bowiem okazać, że cała kwota zostanie po pewnym czasie wydana.
Co ważne, bank nie ma prawa żądać przejęcia innych części majątku osoby, z którą podpisał umowę kredytową, nawet w sytuacji, gdy wypłacił kwotę pieniędzy przerastającą wartość lokalu. Odwrócona hipoteka może się znajdować jedynie w ofercie banków monitorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz niektórych organizacji zagranicznych. Spadkobiercy mają przywilej spłacenia kredytu i przejęcia nieruchomości osoby, która wcześniej ją posiadała. Gdyby tak się nie stało, właścicielem zostaje bank.
Czy to możliwe, żeby kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie bez dodatkowej pracy i poświęcania czasu? Jeśli interesuje Cię Kraków, agencja nieruchomości Nowak Estate wyręczy Cię ze wszystkim uciążliwych zajęć związanych z tymi procesami. Dzięki temu nam będziesz pewny, że Twoja nieruchomość jest w dobrych rękach.