14 June 2024

Jak w praktyce wygląda cały proces Home Stagingu?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad sprzedażą lub wynajmem swojej nieruchomości, a może właśnie rozpoczynasz ten proces, to z pewnością spotkałeś się już z pojęciem home stagingu. Jeśli nie do końca wiesz, czym tak naprawdę jest home staging i jakie ma zastosowanie to ten tekst został przygotowany z myślą o Tobie! 

Jeśli myślisz, że home staging to tylko układanie poduszek i przyozdobienie każdego pokoju przy użyciu tego samego sztucznego kwiatka na potrzeby sesji zdjęciowej to jesteś w błedzie. 

Home staging to znacznie więcej. To długi proces, który rozpoczynamy od dokładnego przeanalizowania i określenia grupy docelowej, czyli potencjalnych nabywców. Dzięki poznaniu ich potrzeb jesteśmy w stanie przygotować mieszkanie pod ich konkretne oczekiwania. W jakich sposób to robimy? Zaczynamy od naprawienia usterek. Następnie skupiamy się na stworzeniu odpowiedniej stylizacji na potrzeby sesji fotograficznej. Czasem wystarczy nieco przearanżować mieszkanie, poprzestawiać meble. Zdarza się, że ingerencja jest większa i skupiamy się na wykreowaniu nowego stylu, odświeżonej, spójnej kolorystyki.

Tak opisalibyśmy home staging w kilku zdaniach. Jeśli jednak chcecie wiedzieć czego konkretnie możecie się spodziewać angażując Nowak Estate do sprzedaży lub wynajmu swojego mieszkania, to poprosiliśmy naszą Agentkę Aleksandrę Bąk-Żyłę, która jest profesjonalną Home Stagerką, by przeprowadziła nas przez cały proces. 

Jak w praktyce wygląda cały proces Home Stagingu?

- Zawsze zaczynam od obejrzenia nieruchomości na zdjęciach/filmikach oraz zadania kilku niezbędnych pytań.

- Dzięki temu mogę się przygotować do konsultacji, która jest pierwszym krokiem w całym procesie. Przygotowuję się do niej analizując całą nieruchomość, tworząc pierwsze koncepcje i już przygotowana jadę na spotkanie z klientem w tej konkretnej nieruchomości.

- Taka rozmowa trwa od 1 do 2 godzin i na niej właściciel dowiaduje się co powinien zrobić, czego się pozbyć, co naprawić co uzupełnić.

- Kolejnym etapem, może być przygotowanie listy zakupów z linkami do sklepów wraz z dokładnym objaśnieniem, gdzie dana rzecz powinna się znaleźć, z podziałem na pokoje oraz poszczególne strefy. Jest to szczegółowa instrukcja jak samodzielnie wykonać home staging.

- Powyższy krok może byc pominięty i wtedy odpowiedzialność za zakupy, dostawy i całą aranżację przejmuje na siebie Home Stagerka. To ona organizuje całą logistykę, odpowiada za każdy najmniejszy szczegół, jak chociażby skręcenie mebli, może również zorganizować i nadzorować osobę odpowiedzialną za malowanie ścian i naprawy drobnych usterek.

- Ostatni krok prowadzący do finału to stylizacja do sesji fotograficznej. Jest to wykorzystanie wcześniej przygotowanych rzeczy, ich rozłożenie zgodnie z zasadami stylizacji wnętrz, dodanie "ocieplających" dodatków, stworzenie klimatu, który ma sprzedać nieruchomość.

- Na tym ostatnim etapie zauważamy najlepiej, jak dana nieruchomość z tej "do mieszkania" staje się tą "do sprzedania", staje się produktem działającym na wyobraźnie potencjalnych klientów. Bo pamiętajmy, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz.

- Zwieńczeniem całej pracy home stagingu jest profesjonalna sesja fotograficzna. Nie pomijajmy tego kroku, bo nawet najpiękniejsze wnętrze kiepsko sfotografowane, nie przyciągnie uwagi.

Poniżej zobaczycie przykłady takie pracy:

Celem home stagingu jest przede wszystkim pokazanie potencjału danej nieruchomości, a nie jedynie ukrycie jej wad. Patrząc na dobrze rozplanowane mieszkanie, spójne w kolorach i stylu oraz posiadające modne dodatki, o wiele trudniej jest się oprzeć jego urokowi - dlaczego tak się dzieje?

Ponad 80% społeczeństwa nie ma wyobraźni przestrzennej i widzi dokładnie to co ma przed oczami. Patrząc na kiepsko zaaranżowane mieszkanie, trudno im sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej. Dzięki home stagingowi jesteśmy w stanie odkryć przed potencjalnymi kupcami pełnię potencjału nieruchomości. 

Koniecznie dajcie nam znać, jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat home stagingu? A jeśli czujecie, że potrzebujecie pomocy w przygotowaniu swojej nieruchomości,  serdecznie zapraszam do współpracy! 

Doradca do spraw nieruchomości
Aleksandra Bąk-Żyła
+48 888 850 559
aleksandra.zyla@nestate.pl

    Effective real estate agency - Krakow and surroundings.

    Contact us