Odbiór techniczny mieszkania polega na sprawdzeniu jego stanu tuż przed tym, jak zostanie ono przekazane właścicielowi.
Zanim podpiszemy protokół odbioru, otrzymamy klucze i wprowadzimy się do nowego "M", warto przyjrzeć się wielu elementom. Należy ustalić, czy stan techniczny lokalu jest odpowiedni i zgodny z założeniami umowy przedwstępnej. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy samodzielnie będziemy potrafili zrobić to należycie, możemy przyjść razem ze specjalistą. Jest to wbrew pozorom bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ liczba elementów, na które należy zwrócić uwagę przed podpisaniem protokołu odbioru, jest bardzo duża.
Przyjrzyjmy się zwłaszcza podłogom i sprawdźmy, czy są równe. Dokonajmy oceny pionu i poziomu ścian oraz ich powierzchni; muszą one być proste i suche. Poza tym przeprowadźmy przegląd instalacji elektrycznej, a także instalacji pozwalającej na odbiór telewizji. Nie zapomnijmy o skontrolowaniu, czy okna i drzwi są szczelne. Duże znaczenie ma również określenie tego, czy właściwie poprowadzono wentylację; prawidłowe sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku, z pewnością wymaga wiedzy z zakresu budownictwa.
O czym przede wszystkim trzeba pamiętać?
Mieszkanie odbieramy w ciągu dnia, przy naturalnym świetle, nie zaś sztucznym. Warto mieć ze sobą miarkę, poziomicę i narzędzie służące do mierzenia kątów. Poza tym dobrym pomysłem będzie zabranie próbnika napięcia. Pozwoli nam on określić to, jak funkcjonuje instalacje elektryczna.
Drzwi i okna
Sprawdźmy, czy drzwi i okna otwierają się bez trudności. Zwróćmy ponadto uwagę na to, czy nie zamykają się samoczynnie. Przyjrzyjmy, czy nie ma na nich rys. Jak z kolei określić szczelność drzwi i okien? Bardzo prosto. Otóż pomiędzy futryną a ramą umieszczamy zwykłą kartkę papieru. Jeżeli po zatrzaśnięciu nie będzie można jej wyjąć, znaczy to, że szczelność jest odpowiednia. Pamiętajmy o tym, że otrzymujemy nie tylko klucze do drzwi, ale także do innych elementów, które otwieramy za ich pomocą. Chodzi np. o bezpieczniki, liczniki, komórkę, skrzynkę pocztową czy garaż.
Ponadto fakt, że wszystkie sprzęty w mieszkaniu są nowe, nie oznacza automatycznie, że dobrze działają lub prawidłowo spełniają swoją rolę. Niekiedy w oknach, drzwiach lub nawet kranach znajdują się niewielkie, niewidoczne na pierwszy rzut oka wady konstrukcyjne. Należy to koniecznie sprawdzić - przecież nawet nowe okno może posiadać jakąś niewielką wadę, na przykład w postaci źle nadlanego szkła lub obecności bąbelków powietrza. Z pewnością nie można bagatelizować takich wad.
Powierzchnia, podłogi, ściany, instalacje
Ustalmy, czy metraż mieszkania jest zgodny z zapisami zawartymi w umowie (czasami przewiduje ona niewielki margines błędu). Powierzchnię mierzymy, zależnie od ustaleń z deweloperem, włącznie z tynkiem bądź bez niego. Stan techniczny podłóg sprawdzamy za pomocą poziomicy oraz piłeczki. Na balkonie podłoga i parapety powinny być lekko pochyłe, by umożliwiały odpływ wody deszczowej - w celu dokonania właściwej oceny posłużmy się właśnie piłeczką. Do tego koniecznie należy zbadać szczelność instalacji gazowej, stan przyłączy oraz zgodność poszczególnych instalacji z projektem budowlanym.
Ponadto nie zapominajmy o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Jest to dokument, który musi spełniać szereg wymogów formalnych, o których w przypływie emocji związanych z kupnem nowego mieszkania możemy nie pamiętać.
Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który nie tylko sprawdzi, czy stan nowego mieszkania jest zgodny z projektem i normami budowlanymi, ale również zwróci uwagę na obecność ewentualnych niedozwolonych zapisów we wzorze protokołu - na przykład zapisu o zrzeczeniu się przez inwestora prawa do zgłaszania późniejszych usterek.
Jeśli kupując lub wynajmując mieszkanie w Małopolsce, bierzesz pod uwagę Kraków, biuro nieruchomości Nowak Estate pomoże Ci w znalezieniu doskonałego lokalu. Dzięki szerokiej bazie nieruchomości możemy wybrać dla Ciebie taką, którą najlepiej spełnia Twoje oczekiwania, a na którą nigdy nie trafiłbyś, poszukując mieszkania samodzielnie.