Grunty niehipotekowane to te nieruchomości, które nie posiadają swoich ksiąg wieczystych. Termin ten nie obejmuje jednak obiektów mających dawne księgi, które do dzisiaj pełnią funkcję księgi wieczystej.
Perspektywa historyczna
Geneza pojęcia omawianego w niniejszym artykule obejmuje okres dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas – a dokładnie 27 VIII 1928 roku – Ministerstwo Reform Rolnych i Sprawiedliwości dokonało podziału gruntów na „hipotekowane” oraz „niezahipotekowane”. Ustawa, w której pojawił się zapis o tejże klasyfikacji, odnosiła się do scalania gruntów. Osoby posiadające niehipotekowane grunty, które ubiegały się o wprowadzenie w życie scalenia, potrzebowały w tym celu dostarczyć także pewne załączniki. Chodziło o odpis aktu nadawczego, tabeli likwidacyjnej, akt notarialny, decyzję sądu bądź oświadczenia gminy, które stanowiłyby potwierdzenie własności. Konieczność okazania tego typu dowodów oznaczała, iż grunt niehipotekowany nie posiadał księgi hipotecznej. Co ciekawe, wspomniane tabele likwidacyjne, zawierające informacje o osadach włościańskich, mogły być jedynym dowodem własności po uwłaszczeniu chłopów przez Aleksandra II w 1864 roku.
Grunty niehipotekowane a polskie sądy
Przyglądając się orzecznictwu polskich sądów, można stwierdzić, że pod pojęciem „grunt niehipotekowany” określały one niekiedy również nieruchomości, które po prostu obecnie nie posiadają księgi wieczystej. W tym kontekście nie miało znaczenia to, czy niegdyś były dla nich prowadzone księgi hipoteczne, czy też nie.
Interesuje Cię usługa, jaką jest administrowanie nieruchomościami? Kraków to miasto, w którym posiadasz mieszkanie lub dom do wynajęcia? A może masz kilka lokali i chcesz, aby ktoś zajął się nimi za Ciebie kompleksowo? Nasza agencja zapewni Ci obsługę na najwyższym poziomie, gwarantując bezpieczeństwo i profesjonalizm.