19 lipca 2024

Jak sprzedać mieszkanie? Poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów

Sprzedaż mieszkania zajmuje średnio od kilku miesięcy do nawet 2 lat! Najczęstszą przyczyną, dla której mieszkanie długo się nie sprzedaje, jest zawyżenie jego ceny. Ale lista błędów popełnianych podczas sprzedaży mieszkań na własną rękę jest długa. Mogą spowodować, że sprzedaż mieszkania będzie się wydłużała, sprzedasz po zbyt niskiej cenie albo w ogóle! Poznaj 7 najpopularniejszych błędów popełnianych przez sprzedających bez pośredników, których łatwo unikniesz.

 

1. Brak analizy rynku

 

Ustalasz cenę subiektywnie na podstawie swoich oczekiwań czy wyobrażeń, zamiast sprawdzić ceny podobnych nieruchomości? Szybko może okazać się, że zaniżasz lub przeciwnie, znacznie zawyżasz wartość swojej nieruchomości. Zrób solidny research, porównaj ceny nieruchomości o podobnych metrażach, zobacz za ile inni sprzedają domy i mieszkania w Twojej okolicy. Niech cena będzie wypadkową informacji, które znajdziesz. W ten sposób znacznie zwiększasz swoje szanse na sprzedaż!

 

2.Źle przygotowane wnętrze

 

Pozwól oglądającemu wyobrazić sobie jak to będzie, kiedy to będzie jego mieszkanie/dom. Usuń przedmioty osobiste, napraw drobne usterki, uporządkuj i dokładnie posprzątaj wnętrze przed zrobieniem zdjęć i prezentacją nieruchomości. Jeśli decydujesz się na odświeżenie mieszkania, wybierz neutralne kolory, które dobrze wyglądają na zdjęciach. Łatwiej wyobrazić sobie swoje przyszłe mieszkanie, kiedy patrzymy na szare czy beżowe niż na kolorowe ściany.

 

3. Słabe zdjęcia

 

Potraktuj koszty sesji zdjęciowej i/lub video jak inwestycję. Ok, można zrobić dobre zdjęcia smartfonem, ale trzeba wiedzieć jak. Powierz to profesjonaliście, bo zdjęcia i filmy, które pokazują Twoją nieruchomość to Twoja wizytówka. Dzięki nim Twoje ogłoszenie będziesz zauważalne albo wręcz przeciwnie. Wyróżni się spośród ogłoszeń ze słabymi zdjęciami albo zginie na ich tle.

 

4.Kiepski opis

 

Zanim stworzysz opis oferty pomyśl, na jakich informacjach może zależeć temu, kto będzie go czytał. Lokalizacja i parametry techniczne mieszkania czy domu to zdecydowanie za mało! Opisz dokładnie wszystkie udogodnienia (np. duży balkon, nasłonecznienie, winda, garaż podziemny). Zwróć też uwagę na infrastrukturę, która otacza Twoją nieruchomość – może w pobliżu jest genialna restauracja albo świetnie wyposażona siłownia? A jak sprawa ma się z komunikacją miejską, odległością od centrum, sklepów, szkół i przedszkoli? Sporo tego? Może, ale to wszystko pozwoli potencjalnemu nabywcy ocenić, czy Twoja nieruchomość jest właśnie dla niego!

 

5.Mało profesjonalna prezentacja

 

Pamiętaj, że prezentacja to nie spotkanie towarzyskie tylko kontynuacja opisu Twojego ogłoszenia. Postaraj się, żeby w mieszkaniu wtedy nikogo nie było, skup się na podaniu oglądającemu kluczowych informacji o nieruchomości, oszczędź mu historii Twojej rodziny i sąsiedzkich nieporozumień. Słuchaj uważnie, może wychwycisz coś, co pozwoli Ci wygrać negocjacje ceny, kiedy już do nich dojdzie. Pod koniec prezentacji ustal kolejny krok (np. telefon w ciągu tygodnia) i trzymaj się tych ustaleń.

 

6.Współpraca z kilkoma agencjami nieruchomości

 

Powierzenie sprzedaży Twojego domu/mieszkania kilku agencjom nieruchomości jednocześnie, wcale nie oznacza, że sprzeda się ono szybciej i za lepszą cenę! Przeciwnie. Agencje nieruchomości polegają na prowizji. Kiedy nie mają gwarancji, że ją otrzymają, nie pracują z takim zaangażowaniem jak kiedy wiedzą, że otrzymają ją na pewno, kiedy tylko sprzedadzą Twoją nieruchomość. Musisz mieć również na względzie koszty, które ponosi agencja promując Twoją ofertę. Pośrednik sprzedaży nieruchomości zawsze będzie dążył do ich zrównoważenia zyskiem, które w sytuacji powierzenia sprzedaży kilku agencjom, jest mocno niepewny.

 

7. Reklama w jednym miejscu

 

Twoim zadaniem jest dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych nabywców Twojej nieruchomości. Zamieszczenie ogłoszenia na jednym portalu nie wystarczy. Wybierz najpopularniejsze portale i przeznacz określony budżet na wyróżnienie swojego ogłoszenia. Nie zapomnij o bardzo popularnych serwisach, które nie są dedykowane nieruchomościom takich jak olx, sprzedajemy.pl czy gumtree.

 

Pamiętaj, że mieszkanie możesz sprzedawać, a możesz też sprzedać. Ponad 90% powierzonych nam nieruchomości sprzedajemy w mniej niż 3 miesiące. Wybierz skuteczne Biuro Nieruchomości z Krakowa z ponad 12-letnim doświadczeniem. Wybierz nas!

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami