Ze względu na to, że kupno domu zawsze wiąże się z dużym wydatkiem, warto wiedzieć, w jaki sposób zrealizować wszystkie niezbędne w przypadku tego rodzaju transakcji formalności.
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu dokumentów - zarówno tych, które podpisujemy, jak i tych, które mogą zawierać istotne informacje na temat nieruchomości. Szczególnie duże znaczenie ma umowa przedwstępna oraz umowa przenosząca własność.
Zapoznajmy się z odpisem księgi wieczystej domu
Z pewnością warto poznać zawartość księgi wieczystej domu. W jaki sposób to zrobić? Otóż wystarczy dowiedzieć się, jaki jest jej numer, a następnie podać go w odpowiedniej rubryce na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Z tego typu dokumentu dowiemy się, jaka jest forma własności nieruchomości i czy nie zaciągnięto na nią kredytu hipotecznego.
Umowa przedwstępna, umowa deweloperska - czym są i o czym należy pamiętać przy ich sporządzaniu?
Przeważnie zawieramy umowę przedwstępną. Jest to niezbędne wtedy, gdy w celu zakupu domu chcemy wziąć kredyt (gdyż musimy ją okazać w banku). Zdarza się również, że dokonujemy tej formalności, realizując płatność z własnych środków. W tej sytuacji nie ma jednak takiej konieczności - wówczas możemy od razu podpisać umowę przenoszącą własność.
Pamiętajmy, żeby umowę przedwstępną zawrzeć dopiero po zapoznaniu się z odpisem z księgi wieczystej. Najlepiej, jeżeli ma ona postać aktu notarialnego. Nie jesteśmy jednak do tego zobowiązani i niekiedy sporządza się ją jedynie pisemnie. W przypadku zakupu domu od firmy deweloperskiej należy natomiast pamiętać o zawarciu umowy deweloperskiej. Prawo obliguje nas do tego, aby sporządzić ją u notariusza. W umowie przedwstępnej musi znajdować się zapis na temat zadatku wpłacanego przez kupującego (w deweloperskiej podajemy również terminy każdej z wpłat).
Umowa przenosząca własność
Umowę przenoszącą własność zawieramy notarialnie. Musimy pamiętać o tym, że przy jej opracowywaniu potrzebne będą określone dokumenty. Przede wszystkim obie strony muszą potwierdzić swoją tożsamość, okazując w tym celu dowód osobisty, dokumenty spółki czy odpowiednie pełnomocnictwa. Jeżeli zaciągnęliśmy kredyt, przedstawiamy również umowę kredytową. W przypadku, gdy dom ma obciążoną hipotekę, musi zostać dostarczona promesa wydana przez bank, która stanowi dowód usunięcia obciążenia z nieruchomości. Poza tym przy zawieraniu umowy przenoszącej własność potrzebne są takie dokumenty, jak zezwolenie na użytkowanie, wypis z ewidencji gruntów, mapa ewidencyjna (aktualna) i odpis z księgi wieczystej.
Jeśli interesuje Cię temat kupna domu, zapraszamy do przejrzenia aktualnej oferty na krakowskim rynku nieruchomości: https://nestate.pl/.
Poszukiwanie mieszkania dla siebie nie jest proste i często pochłania dużo czasu oraz energii. A co by było, gdybyś skorzystał z profesjonalnej pomocy? Mógłbyś wtedy komfortowo i bezpiecznie znaleźć najlepszy lokal dla siebie – bez dużego wysiłku i w krótkim czasie. Jeśli zależy Ci na tym, wybierz nasze