18 września 2024

Różnice między wspólnotą mieszkaniową a spółdzielnią

Na jakie aspekty najczęściej zwracamy uwagę przy wyborze nieruchomości? Z pewnością należy do nich jej cena, lokalizacja, standard czy wielkość.

Warto również dowiedzieć się, czy obiekt, w którym zamierzamy zamieszkać, stanowi część wspólnoty mieszkaniowej czy też spółdzielni. Ten pierwszy rodzaj organizacji mieszkańców stanowi rozwiązanie wprowadzone dopiero w 1994 roku, natomiast drugi znany jest jeszcze z czasów PRL-u. Występują pomiędzy nimi zasadnicze różnice.

Czym charakteryzują się wspólnoty mieszkaniowe?

W skład wspólnoty mieszkaniowej wchodzą właściciele związanych z nią nieruchomości. Trzeba zaznaczyć, że nie musimy się do niej zapisywać. Wystarczy, że jesteśmy posiadaczami lokalu przynależącego do wspólnoty. Członkowie wspólnoty biorą udział w regularnych spotkaniach, w czasie których podejmują decyzje odnoszące się do jej funkcjonowania. Siła głosu zależy od tego, jaki jest nasz udział w częściach wspólnych.

Na wspomnianych spotkaniach wybiera się - większością ponad połowy udziałów - zarząd. Często wyłoniony zostaje również zarządca. Nie ma takiej konieczności, jednakże stanowi to dobry pomysł - taka osoba usprawnia bowiem funkcjonowanie wspólnoty. Do jej zadań należy obsługa podmiotów zewnętrznych, organizacja wywozu śmieci, współpraca z firmami sprzątającymi, zapewnienie mediów. Właściciele nieruchomości uchwalają poprzez głosowanie plan gospodarczy. Jest on również przez nich weryfikowany. Członkowie wspólnoty zatwierdzają bowiem wspólnie sprawozdania gospodarcze. Z powyższych powodów zaleca się uczestniczyć w spotkaniach wspólnoty, gdyż dzięki temu partycypujemy w jej zarządzaniu i mamy wpływ na zmiany, jakie wprowadzane są w częściach wspólnych.

Jak funkcjonują spółdzielnie mieszkaniowe?

Jeszcze do 2017 roku istniał obowiązek rejestrowania się w spółdzielniach mieszkaniowych. Dwa lata temu przyjęto jednak nowelizację, na mocy której został on zniesiony. Tak jak w przypadku wspólnot, każdy właściciel nieruchomości związanej z określoną spółdzielnią jest jej członkiem. Musimy jednak pamiętać, że niektóre spółdzielnie wymagają dokonania tzw. opłat kulturalnych - jest to dodatkowa formalność, z którą musimy się liczyć. Spółdzielnie to podmioty większe od wspólnot. Mają one możliwość m.in. dokonywania inwestycji, których finansowanie pochodzi z ich budżetu oraz zaciągania z banków kredytów.

Spółdzielnie organizują zebrania swoich członków. W przeciwieństwie jednak do wspólnot, głos każdego z nich ma taką samą wagę. Właściciele nieruchomości wybierają radę nadzorczą, która z kolei powołuje zarząd. Część decyzji podejmują owe gremia, część zaś - mieszkańcy. Członkowie spółdzielni przyjmują uchwały w trakcie walnych zgromadzeń. Podczas nich zatwierdzane są sprawozdania z działalności wspomnianych dwóch organów.


Jeśli poszukujesz lokum lub chcesz wynająć albo sprzedać lokal w Małopolsce, wybierz biuro nieruchomości w Krakowie. W Nowak Estate znajdziesz szeroką bazę mieszkań i domów do wynajęcia lub na sprzedaż. Oferujemy również możliwość administracji nieruchomości oraz pomocy podczas poszukiwania kupców i przy sprzedaży.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami