O współwłasności mówimy wówczas, gdy nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela. Niezależnie od tego, jak duże części własności przysługują współwłaścicielom, każdy z nich ma takie samo prawo zarządzania całością. Granice tej swobody wyznaczone są jedynie takim samym prawem innych współwłaścicieli.
Korzystanie ze współwłasności
Zgodnie z ustawą Kodeksu cywilnego każdy współwłaściciel może w takim samym stopniu jak pozostali korzystać z nieruchomości. Co więcej, ma prawo zarządzać nią bez ubiegania się o zgodę innych współwłaścicieli pod warunkiem, że nie przekracza tzw. zakresu zwykłego zarządu. Taka sytuacja może rodzić konflikty, dlatego częstą praktyką jest podpisywanie przez współwłaścicieli dodatkowej umowy, dzielącej nieruchomość na części, którą każdy może zarządzać w dowolny sposób, a jednocześnie ograniczającej możliwości swobodnego zarządzania całością.
Współwłasność ułamkowa i łączna
Prawo cywilne reguluje kwestie związane ze współwłasnością ułamkową, czyli taką, której współwłaściciele mają wskazany procentowy udział we własności (nie przekłada się on jednak na fizyczny podział nieruchomości). O ile umowa współwłasności nie głosi inaczej, przyjmuje się, że części te są równe. Rozporządzanie swoim udziałem jest całkowicie swobodne, natomiast do zarządzania całością nieruchomości potrzeba jest zgoda większości współwłaścicieli.
Sposoby zniesienia współwłasności
Nieporozumienia wynikające ze specyfiki współwłasności powodują, że wielu współwłaścicieli ubiega się o jej zniesienie. Jeśli charakter nieruchomości pozwala na zniesienie jej współwłasności, istnieją dwa rodzaje postępowania - na drodze sądowej lub poprzez stosowną umowę notarialną, jeśli wszyscy właściciele się na to zgadzają. W tym pierwszym wypadku, na wniosek zainteresowanych, stosuje się jeden z następujących sposobów zniesienia współwłasności:
- fizyczny podział nieruchomości - jest możliwy, chociażby w przypadku wystarczająco dużej działki, o ile podział nie będzie krzyżował planów zagospodarowania przestrzennego;
- przejęcie nieruchomości przez jednego właściciela i spłacenie przez niego pozostałych - rozwiązanie stosowane najczęściej w odniesieniu do nieruchomości, których podział jest niemożliwy lub bardzo trudny, np. dom;
- sprzedaż nieruchomości przez sąd i podział zysku pomiędzy jej byłych współwłaścicieli - taka nieruchomość trafia zwykle na licytację. Ze względu na stosunkowo wysokie koszty takiego postępowania i konieczność opłacenia komornika bardziej opłacalna jest sprzedaż bez pośrednictwa sądu przeprowadzona przez współwłaścicieli. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z pomocy biura nieruchomości, które usprawni proces sprzedaży i zadba o jego prawidłowy przebieg (https://nestate.pl/).
Będąc właścicielem nieruchomości, na pewno chcesz zadbać o nią jak najlepiej. To jednak wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Podobnie jest z poszukiwaniem wymarzonego mieszkania lub domu. W tym wszystkim może Ci pomóc nasze biuro nieruchomości. Kraków i okolice są pełne ciekawych lokali, które znajdziemy w naszej bazie i wyselekcjonujemy specjalnie dla Ciebie – zgodnie z Twoimi wymaganiami.