02 grudnia 2024

Czego można dowiedzieć się z miejscowego planu zagospodarowania?

Przed dokonaniem zakupu mieszkania powinniśmy sprawdzić, jakie inwestycje mogą powstać w jego okolicy w ciągu najbliższych lat. W tym celu należy skorzystać z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nawet jeżeli standard nieruchomości, jej lokalizacja czy widok z okna nam odpowiadają, może się okazać, że w przyszłości najbliższe otoczenie budynku zmieni swój kształt, co również nie pozostanie bez wpływu zarówno na atrakcyjność, jak i wartość obiektu.

Niektóre projekty (fabryka, ruchliwa droga szerokopasmowa, wysoki blok naprzeciwko okien) mogą znacząco obniżyć naszą opinię o apartamencie. Z drugiej strony pewne inwestycje o charakterze infrastrukturalnym czy związane z rekreacją, edukacją albo służbą zdrowia - linia tramwajowa, szkoły i przedszkola, szpitale czy przychodnie, jak również parki i place zabaw - mogą tym bardziej zachęcić nas do podpisania umowy kupna-sprzedaży nieruchomości.

Gdzie zapoznamy się z planem zagospodarowania?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego mamy możliwość zobaczyć w urzędzie gminy. Sam dostęp do niego jest bezpłatny, jednak za wypis zapłacimy od 30 do 50 złotych, a za wyrys - 20 złotych za jedną stronę. Dokument przyjmuje rada gminy (zgodnie z ustawą z 27 III 2003, dotyczącą planowania i zagospodarowania przestrzennego). Tego rodzaju plan zawiera dwie części: opisową, będącą treścią uchwały oraz rysunkową, stanowiącą załącznik do niej. Jeśli chodzi o tę drugą, ma ona postać mapy, której skala przeważnie wynosi 1:1000.

Szczegółowe informacje wchodzące w skład miejscowego planu zagospodarowania

Z dokumentu dowiemy się, jakie będzie przeznaczenie (zagospodarowanie oraz funkcja) danych obszarów. Możemy w nim przeczytać, jakie tereny będą mieć charakter publiczny; wyznacza on granice budynków bądź terenów, które podlegać będą ochronie. Zaznaczone są w nim linie, które rozgraniczają place, ulice, drogi publiczne oraz planowane ścieżki rowerowe. Plan zagospodarowania ustala również wymagania i reguły dotyczące dzielenia przestrzeni na działki budowlane. Dokument zawiera też informacje na temat tego, jakie uchwalono najmniejsze i największe wskaźniki intensywności zabudowy. Znajdują się w nim ponadto zapisy odnoszące się do zasad zagospodarowania obszaru podlegającego ochronie środowiska przyrodniczego oraz kulturowego.

Z odczytaniem mapy nie powinniśmy mieć żadnych trudności, gdyż poszczególne elementy odróżnione są od siebie kolorystycznie oraz za pomocą odmiennych oznaczeń literowych. Trzeba jednak dodać, że nie wszystkie gminy uchwalają plany zagospodarowania przestrzennego. Podobny, choć bardziej ograniczony charakter, ma dokument zwany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego rada następnie opracowuje plan.


Kup, sprzedaj lub wynajmij mieszkanie bezpiecznie i bez dużego wysiłku. Jeśli Twój wybór padł na Kraków, agencja nieruchomości Nowak Estate pomoże Ci przeprowadzić każdy z tych procesów tak, abyś włożył w to jak najmniej pracy. Doświadczeni agenci zajmą się tym profesjonalnie, zapewniając Ci komfort i zaufanie.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami