Nabycie mieszkania za gotówkę różni się pod względem formalnym od kupna nieruchomości na kredyt. Do zalet tego pierwszego rozwiązania należy fakt, że transakcja przebiega w prostszy sposób. Jeżeli zdecydujemy się na nie, miejmy na uwadze to, że – poza dokonaniem zapłaty za samą nieruchomość – będziemy musieli się również liczyć z innymi wydatkami.
Opłaty, o których powinniśmy pamiętać
Do części opłat obliguje nas prawo, inne zaś są związane z samą przeprowadzką oraz z przystosowaniem apartamentu do naszych potrzeb. Po pierwsze, pewną kwotę należy przeznaczyć na wynagrodzenie dla notariusza. Poza tym w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym konieczne może okazać się wykończenie mieszkania. Lokal, który nabywamy na rynku wtórnym, często warto natomiast wyremontować. Oczywiście do wszystkich kosztów trzeba również dodać te, które pochłonie zagospodarowanie i urządzenie mieszkania. Interesować nas może także zakup miejsca postojowego bądź garażu. Kolejnym wydatkiem, który powinniśmy uwzględnić, jest koszt przeprowadzenia się i opłacenie firmy transportowej. Nie zapomnijmy o powyższych kwestiach przy ustalaniu, czy za wszystko zapłacimy gotówką, czy też być może lepiej będzie wziąć dodatkowo kredyt.
Procedury i formalności przy dokonywaniu transakcji za gotówkę
Kiedy nabywamy mieszkanie na kredyt, podpisujemy umowę przedwstępną i płacimy zadatek. W następnej kolejności możemy zwrócić się do banku o to, aby przyznał nam pożyczkę. W przypadku zakupu apartamentu za gotówkę, wspomniane formalności nie są wymagane. Musimy się jednak liczyć z nimi w sytuacji, gdy nieruchomość znajduje się na osiedlu, które nie zostało jeszcze oddane przez firmę deweloperską. Wówczas zapłacenie zadatku stanowi dobry pomysł, gdyż stanowi ono zabezpieczenie zarówno dla nas, jak i dla dewelopera. Podpisujemy też wtedy umowę deweloperską. Zaleca się zamieścić w niej takie zapisy, zgodnie z którymi będziemy mogli zrealizować ostatnią część płatności tuż przed momentem, w którym odbierzemy klucze.
Zawarcie umowy kupna nieruchomości musi mieć postać aktu notarialnego. Jeżeli cena mieszkania przekracza 60 tysięcy złotych, zwykle płacimy notariuszowi 0,4% nadwyżki ponad wspomnianą kwotę plus dodatkowo 1010 złotych oraz 23% podatku VAT. Kolejną opłatę stanowi założenie księgi wieczystej i wpis do niej (260 złotych) oraz dokonanie wypisów (kilkadziesiąt złotych).
Pamiętajmy o dotrzymaniu niezbędnych terminów związanych z przeprowadzeniem transakcji. Gdyby doszło do opóźnień, będziemy musieli liczyć się z odsetkami ustawowymi. Ze względu na to, że operacja dotyczy wysokiej sumy pieniędzy, są one naliczane nawet w sytuacji, gdy zwłoka nie jest duża.
Czym powinna charakteryzować się dobra agencja nieruchomości? Kraków to miejsce, w którym znajdziesz ich wiele, ale warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które zadecydują o współpracy. Liczy się przede wszystkim doświadczenie i wiedza doradców oraz dyskrecja i profesjonalizm agentów. To wszystko zapewni Ci biuro Nowak Estate.