13 czerwca 2024

Nasłonecznienie działki a układ pomieszczeń w domu

Warto mieć na uwadze fakt, że duży wpływ na to, jak czujemy się w danym wnętrzu i jak ono wygląda, ma stopień jego nasłonecznienia. Dlatego jeszcze przed jego wybudowaniem zaleca się zaplanować układ pomieszczeń. Tym samym powinniśmy określić, jakie jest usytuowanie naszej działki względem stron świata.

W pokoju znajdującym się od strony wschodniej będziemy mieć więcej światła naturalnego w godzinach porannych, natomiast we wnętrzu położonym po stronie zachodniej - w wieczornych. Jednak to, w jaki sposób rozmieszczone będą pomieszczenia w budynku, w dużym stopniu powinno zależeć od naszych indywidualnych preferencji. Przykładowo, część z osób pracujących do godzin popołudniowych z pewnością preferować będzie relaks w salonie, do którego wczesnym wieczorem docierają jeszcze promienie słońca. Z drugiej strony, niektórym spośród nas zależeć może właśnie na tym, aby częściej przebywać w pokojach osłoniętych od słońca.

Strona południowa - strefa naszej aktywności

Dobrym pomysłem jest rozmieszczenie takich pomieszczeń, jak salon, kuchnia, czy jadalnia po stronie południowej albo południowo-zachodniej. Dlaczego? Otóż zapewnia ona dobry dostęp do światła naturalnego po południu, co ułatwia pracę czy gotowanie oraz gwarantuje przyjemną atmosferę podczas słonecznych dni. Wielu architektów zaleca również wybudowanie od tej strony tarasu. Dzięki temu w godzinach popołudniowych będziemy mogli cieszyć się słońcem także na zewnątrz.

Strona północna

Najgorzej naświetlona jest część budynku położona po stronie północnej. Dlatego to w niej warto zaplanować powstanie tych pomieszczeń, w których dostęp do światła dziennego nie musi być dobry. Chodzi m.in. o garaż, wejście do domu, pomieszczenia gospodarcze, łazienkę. Można również rozważyć umieszczenie od północy spiżarni, a nawet kuchni. To sprawi, że przechowywana żywność nie będzie się nagrzewać, przez co przez dłuższy czas utrzyma się w dobrym stanie.

Strona wschodnia - najcieplejsza i najlepiej nasłoneczniona o poranku

Sypialnie czy pokoje dziecięce powinny znajdować się po stronie wschodniej. Poranne promienie słoneczne tworzą bowiem miłą i przytulną atmosferę, poprawiają samopoczucie i pozwalają nam czerpać energię na resztę dnia. Najlepiej więc, gdy od wschodu zamontujemy duże ramy okienne. Zadbajmy jednak również o rolety, żaluzje czy zasłony - w przypadku, gdyby naturalne światło za bardzo nas raziło, będziemy mogli je częściowo przesłonić.

Usytuowanie budynku względem stron świata ma także duże znaczenie z punktu widzenia tego, jakie będziemy hodować rośliny - zarówno wewnątrz domu, jak i w ogrodzie tuż przy nim. Część z nich wymaga bowiem dużej ilości słońca, inne zaś lepiej rozwijają się wtedy, gdy przebywają w cieniu.


Jeśli interesuje Cię Kraków, agencja nieruchomości Nowak Estate jest najlepszym wyborem podczas poszukiwania mieszkania, jego sprzedaży czy procesu wynajmowania. Dzięki naszej pomocy nie musisz martwić się kwestiami organizacyjnymi, aby zyskać doskonałe miejsce do życia lub zarabiać na swojej nieruchomości.

    Skuteczna agencja nieruchomości - Kraków i okolice.

    Skontaktuj się z nami